لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

بارزانی خواستار خروج پ ک ک از کردستان عراق شد


در حالیکه حملات هوایی ارتش ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در شمال عراق روز شنبه نیز ادامه یافت، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق از نیروهای این گروه مخالف دولت ترکیه خواست که از کردستان عراق خارج شوند.

مسعود بارزانی، روز شنبه یکم اوت، دهم مرداد، با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حملات هوایی ترکیه که منجر به مرگ غیرنظامیان شده است، ادامه حضور پ ک ک در کردستان عراق را موجب به خطر افتادن جان غیرنظامیان دانست و از این گروه خواست که از این منطقه خارج شود.

حملات هوایی ترکیه روز شنبه نیز ادامه یافت. به گفته منابع کرد، در این حملات یک روستا در کوهستان قندیل هدف قرار گرفت که در جریان آن ۱۰ غیرنظامی کشته شدند.

نادر انتصار، استاد روابط بین الملل از دانشگاه آلابامای جنوبی درباره بیانیه اخیر آقای بارزانی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که رئیس اقلیم کردستان عراق در یک مخمصه گرفتار شده است.

گفت و گو با نادر انتصار درباره درخواست بارزانی برای خروج پ ک ک از عراق
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00

به گفته این استاد دانشگاه، مسعود بارزانی تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد گذاشته است و آن، همان سبد ترکیه است. اقلیم کردستان عراق بیشترین مبادلات تجاری را با ترکیه دارد و تنها راه خروج نفت اقلیم کردستان هم کشور ترکیه است. این وابستگی شدید اقتصادی به ترکیه در حالیست که اگر مسعود بارزانی بیش از این در مخالفت با گروههای کرد جانب ترکیه را بگیرد، پایه های قدرت خود را تضعیف می کند.

نادر انتصار گفت که هم اکنون دو حزب گوران(تغییر) و اتحادیه ملی، با این بیانیه آقای بارزانی مخالفت کرده اند.

به اعتقاد این کارشناس، این تصمیمات رئیس اقلیم کردستان عراق شکاف بین احزاب مختلف در این منطقه را بیشتر می کند.

ارتش ترکیه از هفته گذشته، همزمان با پیوستن این کشور به نبرد علیه داعش، حملات هوایی علیه مواضع پ ک ک در شمال و عراق و سوریه را آغاز کرد. این حملات در حالی آغاز شد که پیش از آن تلاش‌هایی برای به نتیجه رسیدن روند صلح میان حزب کارگران کردستان و دولت ترکیه آغاز شده بود.

XS
SM
MD
LG