لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۲

هشدار دبیر شورای‌ عالی شهرسازی ایران: سرنوشت پلاسکو در کمین ۲۵۶ برج تهران


آتش سوزی ساختمان پلاسکو
آتش سوزی ساختمان پلاسکو

دبیر شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران می‌گوید که « هیچ‌گونه اطلاعاتی» از ۲۵۶ برج تهران در شهرداری تهران وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، پیروز حناچی دبیر شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران اعلام کرد اگر در ۲۵۶ برج (ساختمان‌ ۱۱ طبقه به بالا) تهران اتفاقی مشابه ساختمان پلاسکو رخ بدهد، منجر به «فاجعه» خواهد شد.

به گفته این مقام دولتی، برخی از ساختمان های پایتخت ایران، در زمانی ساخته شده‌اند که «هیچ نوع مقررات اجباری در کشور وجود نداشت» و بسیاری از آنها مانند ساختمان پلاسکو، سیستم اطفاء حریق ندارند.

آقای حناچی همچنین گفت ساختمان‌هایی مانند پاساژ علاء‌الدین پس از حادثه ساختمان پلاسکو برای نصب سیستم اعلام و اطفاء حریق اقدام کرده‌اند اما این اقدام «کافی نیست» و نقشه‌های به روز ساختمان‌ها باید در اختیار شهرداری قرار بگیرد.

روز سی‌ام دی ماه ساختمان پلاسکو یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های بلندمرتبه تهران در خیابان جمهوری بر اثر آتش‌سوزی فروریخت و پس از هشت روز آواربرداری مجموعا پیکر ۱۹ قربانی این حادثه کشف شد. ۱۶ تن از کشته‌شدگان آتش‌نشان بوده‌اند.

زیر آوار ماندن آتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو از یک سو با موج بزرگی از ابراز همدردی با آتش نشانان در داخل و خارج ایران روبرو شد و از سوی دیگر انتقادات بسیاری به عملکرد مدیریت شهری در ایمن‌سازی ساختمان‌ها و تجهیز آتش‌نشانی در پی داشت.

منتقدان معتقدند که شهرداری تهران در هشدارها و برخورد با ساختمان‌های ناایمن همچون ساختمان پلاسکو در تهران تلاش کافی نکرده است.

از سوی دیگر اختصاص نیافتن بودجه کافی برای تجهیز آتش‌نشانی و مدیریت آواربرداری و نجات زیرآوارماندگان هم موجب انتقاداتی به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران شد.

شهردار تهران در روزهای گذشته با حضور در مجلس و شورای شهر در این باره گزارش داده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG