لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۳

هشدار دوباره سه کشور اروپایی به ایران: برای نجات برجام فقط «چند هفته» فرصت است


هتل محل مذاکرات احیای برجام در وین - ۲۷ دسامبر ۲۰۲۱
هتل محل مذاکرات احیای برجام در وین - ۲۷ دسامبر ۲۰۲۱

سه کشور بریتانیا، فرانسه، و آلمان که در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران شرکت دارند، در بیانیه‌ای این مذاکرات را دارای وضعیت «اضطرار» توصیف کردند و هشدار دادند که شرایط به سمتی می‌رود که بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ برجام دیگر معنی نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز سه شنبه، مذاکره‌کنندگان این سه کشور در گفت‌وگوهای احیای برجام، در بیانیه خود آورده‌اند که «ما به روشنی می‌دانیم که داریم به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که تشدید فعالیت‌های برنامه هسته‌ای ایران، برجام را کاملاً [از مزایای آن] تهی می‌کند.»

آنها نوشته‌اند که برای رسیدن به توافق احیای برجام تنها «چند هفته» و نه چند ماه فرصت باقی مانده است و در غیر این صورت «مزایای عدم اشاعه» تسلیحات کشتار جمعی برجام از بین می‌رود.

در یک نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز کشورهای غربی نسبت به سرعت پیشروی برنامه هسته‌‌ای ایران ابراز نگرانی کرده بودند و گفته بودند که برجام ممکن است «طی چند هفته» فرو بپاشد.

بیانیه روز سه شنبه سه کشور اروپایی‌ در شرایطی صادر می‌شود که ایران و روسیه در همین روز نسبت به روند مذاکرات احیای برجام ابراز خوش‌بینی کردند.

هر چند ناظران می‌گویند نماینده روسیه در نزد سازمان‌های بین المللی در وین به طور عمده در طول مذاکرات همواره ابراز خو‌ش‌بینی کرده است در حالی که کشورهای غربی از عدم «جدیت» ایران ابراز نا‌امیدی کرده بودند و وضعیت مذاکرات را طور دیگری شرح داده‌‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز سه شنبه اعلام کرد که پیشرفت مذاکرات در مقایسه با پیشرفت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای ناچیز بوده است و هنوز حس اضطرار برای تسریع مذاکرات در طرف ایرانی دیده نمی‌شود.

آقای پرایس این اظهارات را روز سه شنبه، ۸ دی، در جریان کنفرانس تلفنی با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره توییتی که میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام، ساعاتی پیش منتشر کرده و در آن گفته بود «کارگروه هسته‌ای جلسه‌ای مفید داشت» و «پیشرفتی غیرقابل انکار دیده شد» بیان کرد. با این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که در پایان دور هفتم، که پیش از تعطیلات میلاد مسیح متوقف شد، پیشرفت اندکی به دست آمد.

هشتمین دور مذاکرات احیای برجام از روز دوشنبه در وین آغاز شده است.

در همین حال، به نوشته خبرگزاری فرانسه، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است که تهران برنامه‌ای برای غنی‌سازی اورانیوم فراتر از خلوص ۶۰ درصد حتی در صورت شکست مذاکرات، ندارد.

پیش از این، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، درباره غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران گفته بود که تنها کشورهایی که سلاح هسته‌ای تولید می‌کنند، غنی سازی در این سطح را انجام می‌دهند. غنی‌سازی ۹۰ درصدی که گام فنی کوتاهی با غنی‌سازی ۶۰ درصدی فاصله دارد، در ساخت بمب هسته‌ای کاربرد دارد.

XS
SM
MD
LG