لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

سفر سرپرست وزارت خارجه طالبان به ایران؛ گفت‌و‌گو درباره همکاری‌های بانکی، تجاری، و فعالیت معادن


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان، شنبه شب در راس هیئتی وارد تهران شد. همزمان جبهه مقاومت ملی افغانستان شایعات مربوط به دیدار او با رهبر آن جبهه در تهران را تکذیب کرد.

به گزارش ایرنا، هیئت همراه مولوی امیرخان متقی از سرپرستان وزارتخانه‌های اقتصاد، صنعت و تجارت افغانستان و معاونین چندین وزارتخانه اقتصادی تشکیل شده است.

رسانه‌های داخلی ایران می‌گویند در جریان این سفر قرار است طرفین در مورد همکاری‌های بانکی، بازارچه‌های مرزی، تجارت و فعالیت معادن، و همچنین همکاری‌های ورزشی مذاکره و توافق کنند.

در این میان صبغت الله احمدی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی، گزارش‌های منتشره در مورد دیدار احمد مسعود رهبر آن نهاد با امیرخان متقی در تهران را تکذیب کرد.

پیشتر شایع شده بود که سرپرست وزارت خارجه طالبان به دعوت سپاه پاسداران به تهران سفر کرده است.

برخی از گزارش‌ها مدعی شده بودند که قرار است دولت ایران سفارت افغانستان در تهران را به طالبان تحویل دهد.

اما سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بدون تائید یا تکذیب این مطلب در توئیتی نوشت «فعالیت‌های دیپلماتیک سفارت افغانستان در تهران همانند تمامی سفارتخانه‌های خارجی در چارچوب اصول و قواعد تعریف شده کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک قرار دارد و هیچگونه تغییر و تحولی خارج از آن ممکن نیست.»

در همین حال، طالبان فیض الله جلال، یکی از استادان دانشگاه کابل، را به اتهام «تحریک مردم علیه نظام» بازداشت کرد.

سودابه آدینه، برادرزاده پرفسور فیض الله جلال، گفت: «باوجود تمام گرفتاری‌ها، او تمام عمر در افغانستان بود و حتی بیست سال پیش زمان طالبان هم از کشور خارج نشد. این بار هم می‌توانست برود اما تصمیم گرفت که در افغانستان بماند و به مردم خدمت کند.»

چند روز پیش، پرفسور جلال در یک مناظره تلویزیونی از تندروی‌های طالبان صریحاً انتقاد کرده بود و گفته‌های او بازتاب گسترده‌ای در شبکه های اجتماعی داشت.

XS
SM
MD
LG