لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۳

رینا امیری به عنوان نماینده ویژه آمریکا در «امور زنان، دختران، و حقوق بشر» افغانستان منصوب شد


رینا امیری
رینا امیری

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه ٨ دی‌‌ماه با انتشار بیانیه‌ای رینا امیری را به عنوان فرستاده ویژه در امور زنان، دختران، و حقوق بشر افغانستان منصوب کرد.

بر اساس این بیانیه، خانم امیری با بهره‌گیری از تجارب خود در زمینه ارائه مشاوره به دولت‌ها، سازمان ملل متحد، سازمان‌های معمار صلح، و نیز اندیشکده‌ها، بر روی مساله حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین زنان، دختران، و سایر گروه‌های جمعیتی در معرض تهدید متمرکز خواهد بود.

آقای بلینکن همچنین در توییتی نوشته است خانم امیری بیش از دو دهه کارشناسی و دانش تخصصی را به فعالیت حیاتی ایالات متحده در راستای وجود افغانستان صلح‌طلب، باثبات، و امن برای همه می‌افزاید.

رینا امیری در دولت باراک اوباما نیز مشاور ارشد نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان و پاکستان بود.

بر اساس بیانیه آنتونی بلینکن، استفانی فاستر نیز به عنوان مشاور ارشد در مسائل زنان و دختران در چارچوب تیم موسوم به «هماهنگ‌کننده تلاش‌ها برای اسکان مجدد افغان‌ها» آغاز به فعالیت می‌کند.

از زمان تصرف قدرت در افغانستان توسط گروه اسلامگرای طالبان، نگرانی‌های جهانی درباره وضعیت رو به وخامت زنان در آن کشور شدت گرفته است.

در فهرست سالانه ١٠٠ زن «الهام‌بخش و تاثیرگذار» جهان که به تازگی توسط بی‌بی‌سی منتشر شده، نام پنجاه زن افغان به چشم می‌خورد که به دلیل شجاعت و دستاوردهایشان در تنظیم مجدد زندگی خود، ستوده شده‌اند.

XS
SM
MD
LG