لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

انتشار اخبار ضد و نقیض از «درگیری جدید مرزی» با طالبان و کشته شدن یک مرزبان ایرانی


مرز ایران و افغانستان
مرز ایران و افغانستان

برخی از رسانه‌های رسمی ایران از «درگیری طالبان با مرزبانی فراجا» در محدوده مرزی شهرستان «تایباد» استان خراسان رضوی و کشته شدن «یک مرزبان ایرانی» خبر داده‌اند اما مقامات محلی دولت جمهوری اسلامی این خبر را تکذیب کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی «برنا» پیش از ظهر چهارشنبه نوزدهم مردادماه به نقل از «برخی منابع» نوشت یک «درگیری مرزی» میان نظامیان جمهوری اسلامی و گروه تروریستی طالبان «در ساعات گذشته» رخ داد. این خبرگزاری علت این درگیری را «عدم توجیه» نیروهای گروه اسلامگرای طالبان و «عدم اشراف» آنها بر «خطوط مرزی» خودشان و تکرار «ورود به منطقه صفر مرزی بین ایران و افغانستان» اعلام کرد.

این رسانه وابسته به وزارت ورزش و جوانان دولت جمهوری اسلامی ایران در ادامه به جزئیات «درگیری طالبان با مرزبانی فراجا» در «هنگ مرزی شهرستان تایباد» پرداخته و آورده است: «ظاهرا نیروهای طالبان به خودروی گشتی گروهان مرزی هشتادان تایباد حمله کردند.»

فراجا، مخفف « فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران» است که واحد «پلیس مرزبانی» آن در کنار بخشی از نیروهای سپاه پاسداران و با پشتیبانی ارتش جمهوری اسلامی، کنترل مرزهای ایران را در دست دارد.

از سوی دیگر، آخرین درگیری مرزی میان دو طرف، نهم مردادماه بوده که میثم برازنده، فرماندار هیرمند در گفتگو با خبرگزاری دولتی «ابرنا» از «درگیری مرزی» بین نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی و گروه اسلامگرای طالبان در مرز این شهرستان خبر داده بود و برخی از منابع افغانستانی نیز همان زمان از کشته و زخمی شدن دو نفر گزارش داده‌ بودند.

در گزارش امروز چهارشنبه خبرگزاری برنا همچنین بدون ذکر جزئیاتی، آمده است که یکی از «سربازان وظیفه» ایران در این درگیری کشته و «یک سرباز وظیفه دیگر زخمی شده است.»

از سوی دیگر، خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به سپاه پاسدارن به نقل از معاون استاندار خراسان رضوی نوشت: «هیچگونه درگیری مرزی» در خراسان رضوی با نیروهای طالبان در مرز افغانستان «رخ نداده است.»

بر اساس این گزارش، هادی طباطبایی گفته است که هدف از انتشار این نوع اخبار «ایجاد خدشه بر روابط پایدار مرزی بین ایران و افغانستان» در محدوده خراسان رضوی است و در حال حاضر «تعاملات مرزی بین ایران و حاکمیت کنونی افغانستان» جریان دارد.

این اتفاقات در حالی است که بیست و یکم تیرماه وب‌سایت «صدای افغانستان» از درگیری مرزی شامگاه گذشته میان نیروهای طالبان و نظامیان جمهوری اسلامی ایران در شهرستان «کنگ» استان نیمروز خبر داده بود.

سه هفته پیش از آن و هشتم تیرماه هم در پی انتشار خبری در مورد کشته شدن یک سرباز وظیفه مرزبانی ایران در نقطه مشترک «پل ابریشم» با افغانستان، مقامات جمهوری اسلامی خواستار «روشن شدن ابعاد موضوع» شدند و این درحالی‌است که طالبان «درگیری مرزی با ایران» را تکذیب کرده بود.

از مردادماه سال گذشته و پس از روی کار آمدن اسلامگرایان «طالبان» در شهر کابل، بارها از جمله در آذرماه ۱۴۰۰ و اردیبهشت‌ماه امسال میان نیروهای مرزبانی ایران و افغانستان «درگیری‌های مرزی» و «تبادل آتش» صورت گرفته اما هیچکدام ادامه‌دار نبوده، پس از چند ساعت پایان یافته‌اند و هیچگاه مقامات طرفین توضیح شفافی درباره افزایش میزان این موارد اعلام نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG