لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

درگیری مجدد در مرز ایران و افغانستان؛ فرماندار هیرمند: نیروهای طالبان «تجاوز مرزی» کردند


آرشیو
آرشیو

فرماندار هیرمند از «درگیری مرزی» بین نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی و گروه اسلامگرای طالبان در مرز این شهرستان خبر داده و گفته این درگیری تلفاتی نداشته است. این درحالی است که برخی از منابع افغانستانی از کشته شدن دستکم یک نفر گزارش داده‌اند.

میثم برازنده، فرماندارهیرمند به خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفته است که ظهر یکشنبه نهم مردادماه در منطقه «شغالک» شهرستان هیرمند که در شمال استان سیستان و بلوچستان قرار دارد، میان نظامیان مرزبانی ایران و نظامیان گروه تندرو طالبان «درگیری» صورت گرفته است.

فرماندار هیرمند «علت درگیری» روز یکشنبه در مرز ایران و افغانستان «تجاوز مرزی» از ناحیه طالبان اعلام کرده و به خبرگزاری «ایلنا» گفته است که بعد از «تعرض نیروهای طالبان به برجک شماره دو گلشاه»، نیروهای مرزبانی ایران با آنها «درگیر» شدند و در این درگیری «نیروهای متجاوز به عقب رانده شده‌اند.»

میثم برازنده با بیان اینکه در حال حاضر «مرز در امنیت به سر می‌برد» و درگیری «به پایان رسیده»، افزوده است که در این درگیری از طرف نیروهای ایرانی تلفات جانی نداشتیم و مرز در حال حاضر در امنیت است.»

در این میان، برخی رسانه‌های محلی افغانستان به نقل از مولوی محمد ابراهیم هیواد، فرمانده مرزی در نیمروز، نوشته‌اند که او گفته که دراین درگیری، یک نفر از نیروهای طالبان جان باخته و یک نفر دیگر زخمی شده است. این درحالی است که اما تاکنون هیچ یک از مقامات این تلفات را به صورت رسمی تایید نکرده‌اند.

در این میان وب‌سایت «۸صبح» به نقل از «منابع مردمی» در ولایت نیمروز در ارتباط با اتفاقات مرزی نهم مردادماه، نوشته است که این درگیری در منطقه «درویشوک» شهر «کنگ» ولایت نیمروز اتفاق افتاده و درگیری پس از آن آغاز شد که «مرزبانان ایرانی در خاک افغانستان پیش‌روی کردند» و طالبان مانع آنان شدند.

اما این رسانه افغانستانی همچنین با استناد به «منابع دیگر» و به نقل از «مرزبانان ایرانی»، آورده است که آنها علت این درگیری نظامی را «نصب پرچم طالبان» در بخش‌های مربوط به «خاک ایران» اعلام کرده‌اند.

همچنین برخی از فیلم‌ها و تصاویر انتشار یافته و منتسب به درگیری امروز میان مرزبانان ایران و اسلامگرایان طالبان، حاکی از تبادل آتش سبک میان طرفین دارد.

بیست و یکم تیرماه نیز وب‌سایت «صدای افغانستان» از درگیری مرزی شامگاه گذشته میان نیروهای طالبان و نظامیان جمهوری اسلامی ایران در شهرستان «کنگ» استان نیمروز خبر داده بود.

سه هفته پیش از آن و در هشتم تیرماه هم در پی انتشار خبری در مورد کشته شدن یک سرباز وظیفه مرزبانی ایران در نقطه مشترک «پل ابریشم» با افغانستان، مقامات جمهوری اسلامی خواستار «روشن شدن ابعاد موضوع» شدند و این درحالی‌است که طالبان «درگیری مرزی با ایران» را تکذیب کرده بود.

از مردادماه سال گذشته و پس از روی کار آمدن اسلامگرایان طالبان در کابل، بارها از جمله در آذرماه ۱۴۰۰ و اردیبهشت‌ماه امسال میان نیروهای مرزبانی ایران و افغانستان درگیری‌های مرزی و تبادل آتش صورت گرفته اما هیچکدام ادامه‌دار نبوده و پس از چند ساعت، پایان یافته‌اند.

XS
SM
MD
LG