لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

افزایش تنش مرزی میان ایران و افغانستان؛ طالبان: درگیری منطقه «کنگ» پایان یافته است


تنش مرزی میان افغانستان و ایران- آرشیو
تنش مرزی میان افغانستان و ایران- آرشیو

رسانه‌های افغانستان از درگیری مرزی میان نیروهای طالبان و نظامیان جمهوری اسلامی ایران در شامگاه دوشنبه برای چندمین‌بار متوالی طی هفته‌های اخیر در منطقه «کنگ» خبر داده‌اند.

وب‌سایت «صدای افغانستان» به نقل از منابع خود در استان نیمروز این کشور، نوشته است که طی یک‌ماه گذشته این «سومین درگیری بین افراد گروه طالبان و مرزبانان ایرانی است» که تلفاتی هم در پی‌ داشته است.

این تارنما به میزان تلفات اشاره‌ای نکرده است.

بر اساس این گزارش، درگیری در شهرستان «کنگ» استان نیمروز واقع شده است و در حال حاضر «دوطرف درحال آتش بس و در مواضع‌شان به گونه‌ آماده‌باش قرار دارند.»

سه هفته پیش هشتم تیرماه نیز نیز در پی انتشار خبری در مورد کشته شدن یک سرباز وظیفه مرزبانی ایران در نقطه مشترک «پل ابریشم» با افغانستان، مقامات جمهوری اسلامی خواستار «روشن شدن ابعاد موضوع» شدند و این درحالی‌است که طالبان «درگیری مرزی با ایران» را تکذیب کرده است.

هفتم تیرماه خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران ابتدا نوشت که «در پی درگیری مرزبانان با اشرار مسلح در مرز افغانستان» یکی از مأموران پلیس کشته شده است اما اندکی بعد این خبر را از خروجی خود حذف و در خبری دیگر آن را به نقل از یک «مقام امنیتی» طالبان، تکذیب کرده بود.

اما همان هنگام وب‌سایت روزنامه «هشت صبح» افغانستان به نقل از منابع خود گزارش داده بود که «یکی از مرزبانان ایرانی» در مرز مشترک این کشور با ایران، بر اثر «درگیری با طالبان» کشته شده و در ادامه آورده بود که گروه اسلامگرای طالبان به دنبال «کشته و زخمی شدن دو پسربچه افغان توسط مرزبانانی ایرانی»، روز سه‌شنبه هفتم خردادماه «به خاک ایران وارد شده» و برای ساعتی با مرزبانانی ایرانی «درگیر» شده بودند.

صدای افغانستان در گزارش امروز خود به نقل «منابع مطلع» آورده است که احتمال می‌رود «جنگ دوباره بین طرفین آغاز شود» و همچنین به نقل از منبع دیگری، تصریح کرده است که مرزبانان ایرانی تسلیحات نیمه سنگینی را به سمت نیروهای طالبان تنظیم و آماده کرده‌اند.

از مردادماه سال گذشته و پس از روی کار آمدن اسلامگرایان طالبان در کابل، بارها از جمله در آذرماه ۱۴۰۰ و اردیبهشت‌ماه امسال میان نیروهای مرزبانی ایران و افغانستان درگیری‌های مرزی و تبادل آتش صورت گرفته اما هیچکدام ادامه‌دار نبوده و پس از چند ساعت، پایان یافته‌اند.

این درحالی است که روزنامه «هشت صبح» افغانستان امروز بیست و یکم تیرماه با استناد به «یک فایل تصویری» که اعلام شده در اختیار این رسانه قرار گرفته، نوشت: «صدا‌ی شلیک اسلحه سبک و سنگین» نیز در درگیری صورت گرفته میان نظامیان جمهوری اسلامی و گروه طالبان شنیده شده است.

هر چند اداره اطلاعات و فرهنگ طالبان در استان نیمروز با انتشار اطلاعیه‌ای، ضمن تایید درگیری مرزی شامگاه دوشنبه بیستم نیرماه، اعلام کرد که این حادثه تلفاتی نداشته و «بر اثر یک سوءتفاهم» رخ داده، پس از لحظاتی نیز پایان یافته و هم‌اکنون وضعیت در «شرایط عادی» است اما همچنان مقامات جمهوری اسلامی نتایج «بررسی» درگیری‌های پیشین میان نظامیان طالبان و مرزبانان ایرانی را منتشر نکرده‌اند و واکنشی به رویداد اخیر و بالا رفتن «تنش‌های مرزی» نیز نداشته‌اند.

XS
SM
MD
LG