لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

نماینده مجلس شورای اسلامی: آمار رسمی قاچاق سوخت از نیروگاه‌های ایران سالانه ۱.۵ میلیارد لیتر است


توقیف یک کشتی حامل سوخت قاچاق - آرشیو
توقیف یک کشتی حامل سوخت قاچاق - آرشیو

عضو کمیسیون انرژی مجلس میزان قاچاق سیستماتیک سوخت مایع توسط نیروگاه‌ها در ایران را «یک و نیم میلیارد لیتر» اعلام کرد و گفت نهادهای نظارتی از مجلس شورای اسلامی خواسته‌اند «فکری به حال حجم بالای تخلفات» بکند.

مالک شریعتی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، سوخت‌بری با ماشین‌های شخصی و فروش سوخت قاچاق در آن سوی مرزها را ناچیز خواند و گفت: «روی‌مان نمی‌شود بگوییم یک و نیم میلیارد لیتر [در سال] آمار رسمی قاچاق سوخت مایع نیروگاه‌های ما است.»

به گفته او، «این آماری است که نهادهای نظارتی» به مجلس شورای اسلامی می‌دهند و می‌گویند «فکری به حال این بکنید.»

شریعتی در شرح چگونگی قاچاق سوخت مایع از نیروگاه‌ها، توضیح داد که «تانکر می‌رود نیروگاه تخلیه نمی‌کند. حساب‌سازی فاکتور درست می‌کند» و در صورت روشن شدن موضوع، «بدون جریمه قابل توجه» می‌ماند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر این که «عمده قاچاق گازوئیل ما مال نیروگاه‌ها است»، بدون اعلام جزئیات، گفت: «اقتصاد کلان انرژی ما دارد لطمه می‌خورد. »

اعلام این میزان از آمار رسمی قاچاق سوخت مایع توسط نیروگاه‌های ایران از سوی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در حالی است که بنا بر گزارش یک نهاد حقوق بشری، تنها در سال ۱۴۰۱ «۱۳ سوخت‌بر» با «شلیک بی‌ضابطه» نیروهای نظامی جمهوری اسلامی جان باخته‌اند و «۱۲ سوخت‌بر» نیز مجروح شده‌اند.

XS
SM
MD
LG