لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

جمهوری اسلامی به «ضرب و شتم» مرزبان ایرانی توسط طالبان واکنش نشان داد


نیروهای مرزی ایران - آرشیو
نیروهای مرزی ایران - آرشیو

به دنبال انتشار فیلمی از بازداشت و ضرب و شتم یک مرزبان ایرانی توسط نیروهای طالبان در رسانه‌های اجتماعی، روز سه‌شنبه ۹ اسفند وزارت کشور جمهوری اسلامی به این خبر واکنش نشان داد.

مجید میراحمدی، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ایران، توضیح داد که پس از متوقف کردن یک کامیون افغانستانی در محل پل ابریشم در پایانه مرزی میلک در استان سیستان و بلوچستان، مرزبان ایرانی برای بررسی محموله به داخل کامیون رفت، ولی راننده کامیون که تحت پوشش «حمل لوازم خانگی» در حال «قاچاق سوخت» بود با کامیون به سمت افغانستان گریخت و مرزبان ایرانی را هم با خود برد.

به گفته او، در پی این اقدام راننده کامیون، نیروهای طالبان مرزبان ایرانی را بازداشت کردند.

بنا بر فیلم منتشر شده، بازداشت مرزبان ایرانی با «ضرب و شتم» همراه بود.

آقای میراحمدی گفته با این که «مرزبان ایرانی اکنون آزاد شده و به ایران بازگشته» است، ولی «ضرب و شتم نیروی مرزبانی ایران برای ما به هیچ‌وجه پذیرفته نیست.» او قول داد که این موضوع پی‌گیری خواهد شد.

ضرب و شتم مرزبان ایرانی توسط طالبان در روز هشتم اسفند هم‌زمان با تحویل دادن سفارت افغانستان در تهران به گروه طالبان از سوی جمهوری اسلامی اتفاق افتاده است.

در روزهای قبل بسیاری از فعالان مدنی و زنان افغانستان بارها از مقامات جمهوری اسلامی درخواست کرده بودند که با واگذاری سفارت افغانستان، به طالبان رسمیت ندهند.

در ماه‌های آذر و اسفند ۱۴۰۰ نیز درگیری‌هایی میان قوای طالبان و نیروهای مرزی ایران در منطقه مرزی ولایت نیمروز رخ داده بود که با شلیک توپخانه و استفاده از سلاح سنگین همراه بود که در جریان آن دست‌کم چهار مرزبان ابرانی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG