لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

پروژه افزایش قیمت بنزین وارد فاز جدید شد؛ حذف کارت سوخت جایگاه‌داران


جایگاه سوخت - دولت جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا یارانه بنزین را بطور کامل حدف کند
جایگاه سوخت - دولت جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا یارانه بنزین را بطور کامل حدف کند

پس از محدودیت دریافت بنزین در شهرهای کوچک، کارت سوخت جایگاه‌داران نیز حذف شد تا افزایش قیمت بنزین وارد فاز جدیدی شود.

در همین رابطه همایون صالحی، رئیس هیات مدیره کانون جایگاه‌داران در مصاحبه با «همشهری آنلاین» از حذف کارت سوخت جایگاه‌داران در شهرستان‌هایی که محدودیت دریافت بنزین تا سقف ۳۰ لیتر دارند، خبر داد. به گفته صالحی دلایلی که برای اعمال محدودیت دریافت بنزین تا سقف ۳۰ لیتر گفته می‌شود قانع کننده نیست.

دولت رئیسی با حذف یارانه ارز نشان داد که تمامی یارانه‌های پنهان از جمله بنزین به زودی حذف خواهند شد. حذف یارانه بنزین برخلاف ارز با مقدمه چینی و ملاحظات زیادی در دستور کار قرار گرفت.

بنزین شهروندی گام نخست بود و قرعه اجرای آن به نام جزایر قشم و کیش افتاد و سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش همزمان با عملیاتی شدن این طرح گفت: «از این پس سهمیه بنزین به دارندگان هر کد ملی دارای خودرو یا فاقد خودرو تعلق می‌گیرد، میزان یارانه تخصیصی به‌‌‌ازای هر نفر معادل ۲۰ لیتر بنزین به‌‌‌نرخ ۱۵۰۰ تومان است.»

محدودیت عرضه بنزین قدم بعدی بود که در این رابطه اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس، با اشاره به اینکه اگرچه دو راهکار قیمتی و غیرقیمتی پیش‌روی وزارت نفت است گفت: «خوشبختانه تمرکز این وزارتخانه بر استفاده از ابزارها و راهکارهای غیرقیمتی است تا بدون افزایش هزینه برای مردم، جهش مصرف و قاچاق سوخت کنترل شود.»

به هرحال روند تصمیم‌گیری و شنیده‌ها نشان از افزایش قیمت در آینده نه چندان دور دارد؛ افزایشی که می‌تواند جمهوری اسلامی را با توجه اعتراضات سراسری فعلی با خیزشی عظیم روبرو کند. اعتراضات آبان ۹۸ که به کشته‌شدن صدها نفر و بازداشت هزاران نفر انجامید، در پی‌افزایش ناگهانی قیمت سوخت بود.

XS
SM
MD
LG