لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

تعداد کشته‌های سپاه در سوریه به ۳۶ نفر در کمتر از یک ماه رسید


روح‌الله قربانی از کشته‌های سپاه در عملیات موسوم به محرم
روح‌الله قربانی از کشته‌های سپاه در عملیات موسوم به محرم

وبسایت‌های منتسب به نهادهای امنیتی و نظامی ایران بار دیگر از افزایش کشته‌های سپاه پاسداران در سوریه خبر داده‌اند.

به گزارش وبسایت مشرق، روز چهارشنبه ۱۳ آبان ماه محسن فانوسی از استان همدان و اسماعیل زاهدپور از استان گلستان در سوریه کشته شده و به این ترتیب تعداد تلفات نیروهای نظامی ایران در حدود سه هفته گذشته به ۳۶ نفر رسیده است.

پیش از این حسن شمشادی، خبرنگار سابق صدا و سیما در سوریه که به نظر می‌رسد همراه نیروهای نظامی ایران در منطقه حضور دارد از جریان داشتن عملیاتی به نام "انتقام سخت" خبر داده بود و افزایش کشته‌های ایرانی را به این عملیات نسبت داده بود. در روزهای اخیر رسانه‌های منتسب به نهادهای امنیتی و نظامی ایران، این عملیات را "عملیات محرم" می‌نامند.

روز چهارم آبان ماه حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی جزئیاتی از حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه را بیان کرد و گفت که تعداد تلفات سپاه در سوریه "زیاد نیست، منتهی نسبت به گذشته بیشتر به چشم می‌آید."

به گفته این مقام ارشد نظامی ایران، نیروهای سپاه در چهار سطح راهبردی، عملیاتی، تاکتیکی و فنی به ارتش سوریه کمک می‌کنند.

ایران که نظامیان خود در سوریه را "مدافعان حرم" می‌خواند، بارها اعلام کرده است پاسداران ایرانی تنها به عنوان مستشار و مشاور نظامی در سوریه حضور دارند.

در بین کشته شدگان سپاهی و بسیجی افرادی با درجات بالای نظامی نیز دیده می شوند اما عالی‌ترین مقام نظامی کشته شده در سوریه، حسین همدانی است که مرگ او با واکنش گسترده مقامات ارشد ایران مواجه شد.

خبرگزاری های غربی همزمان با آغاز عملیات هوایی روسیه در سوریه، از افزایش حضور نیروهای رزمی ایرانی در سوریه خبر داده بودند.

XS
SM
MD
LG