لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۸

کشته شدن دومین فرمانده سپاه در سوریه طی یک هفته


پیکر نادر حمید دیلمی، از فرماندهان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی که در سوریه کشته شده، روز سه‌شنبه طی مراسمی با حضور مقامات محلی وارد استان خوزستان شد.

هفته گذشته اخباری از کشته شدن این فرمانده سپاه در سوریه منتشر شده بود که ابتدا تکذیب شد اما در نهایت روز دوشنبه برخی رسانه‌های ایران خبر مرگ او را تایید کردند و گفتند وی پس از چند روز کما و بستری شدن در یکی از بیمارستان‌های دمشق فوت کرده است.

نادر حمید دیلمی اهل شهرستان باوی در استان خوزستان بود و گزارش‌های تایید نشده از انتساب او به شیعیان عرب زبان این منطقه خبر می‌دهند. خبرگزاری تسنیم نیز با انتشار عکس‌هایی گزارش داده که برخی از اعضای طوایف و عشیره‌های عرب خوزستان در مراسم تشییع آقای حمید، "بیرق‌های سرخ" در دست داشتند که نشانه انتقام‌جویی است.

با کشته شدن این عضو سپاه پاسداران، تعداد کشته‌های خوزستانی سپاه در سوریه به ۱۴ تن رسید. به تازگی دو فرمانده دیگر سپاه از این استان به نام‌های فرشاد حسونی‎زاده (چلداوی) و حمید (مجید) مختاربند در سوریه کشته شدند.

رسانه‌های ایران همچون موارد قبلی بر حضور نادر حمید دیلمی در "عملیات مستشاری" تاکید کرده و وبسایت مشرق نوشته که او "برای سازماندهی نیروهای مدافع حرم درحال انجام وظیفه بود".

روز دوشنبه نیز اعلام شد مسلم خیزاب، که سال‌ها مسئولیت یک گردان از لشکر ۱۴ امام حسین سپاه را در اختیار داشت، "در حال ماموریت مستشاری" در سوریه کشته شد.

ایران که نظامیان خود در سوریه را "مدافعان حرم حضرت زینب" می‌خواند، اعلام کرده است پاسداران ایرانی تنها به عنوان مستشار و مشاور نظامی در سوریه حضور دارند.

حسین همدانی که روز پنج‌شنبه ۱۶ مهر در حومه شهر حلب کشته شد، عالی ترین مقام نظامی ایران است که در سوریه کشته شده است.

XS
SM
MD
LG