لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

سفر رئیس پارلمان اروپا برای نخستین بار و وزیر خارجه کره جنوبی پس از ۱۴ سال به ایران


مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا در سفر به ایران با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

این نخستین سفر رئیس پارلمان اروپا به ایران است. در پی دستیابی ایران و قدرت‌های جهانی به توافق هسته‌ای در تیرماه امسال، چندین هیات اروپایی و آسیایی به ایران سفر کردند.

آقای شولتز در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که پس از سپری کردن مرحله اجرایی توافق هسته‌ای، درهای همکاری بیشتر اقتصادی میان دو کشور و تحولات مثبت جدید باز شود.

رئیس پارلمان اروپا همچنین درباره بحران سوریه و آینده سیاسی این کشور گفت: "من به آقای لاریجانی هم گفتم که به باور من آینده بلندمدتی برای اسد وجود ندارد ولی در زمان حال و کوتاه مدت می‌توان برای آن متصور بود و باید این دو مقوله را با هم نگریست."

سفر رئیس پارلمان اروپا برای نخستین بار و وزیر خارجه کره جنوبی پس از ۱۴ سال به ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

او بر تعیین سرنوشت سوریه توسط مردم این کشور تاکید کرد و گفت که اتحادیه اروپا و کشورهایی مثل عربستان، روسیه، آمریکا و ایران می‌توانند این روند را تسهیل کنند. با وجود این، آقای شولتز خواستار رسیدن به یک همگرایی ملی در سوریه شد و گفت: "در یک دیالوگ ملی در داخل سوریه می‌توان به یک راه حل رسید و باید در این راستا کسانی که جنایت جنگی انجام داده‌اند مانند کسانی که بمب بر سر ملت خود می‌ریزند پاسخگو باشند."

اتحادیه اروپا پس از ترکیه بیشترین تاثیر را از بحران سوریه و هجوم آوارگان سوری به کشورهای اروپایی دیده است.

سخنان رئیس پارلمان اروپا در حالی است که علی لاریجانی در همین دیدار موضوع سوریه را فراتر از حضور اسد دانست و گفت: " مساله سوریه بحث فرد نیست بلکه یک طرحی برای ایجاد منطقه عاری از تحرکات تروریست‌ها است." او اضافه کرد: "تقلیل مسایل بحرانی در منطقه به فرد، یک اشتباه استراتژیک است."

ایران از حامیان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در نبرد با مخالفان دولت است. در مقابل عربستان و برخی از کشورهای عربی به همراه آمریکا از آغاز بحران سوریه خواستار کنار رفتن اسد شدند.

ایران به تازگی در گفت و گوهای مربوط به بحران سوریه که با حضور آمریکا و عربستان سعودی برگزار می‌شود، حضور یافته است.

مارتین شولتز روز شنبه با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز دیدار کرد. در این دیدار حسن روحانی خواستار لغو به موقع تحریم ها و اجرای کامل برجام از سوی اروپا شد.

رئیس پارلمان اروپا قرار است در سفر خود با محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه دیدار کند.

اتحادیه اروپا از منتقدان اصلی نقض حقوق بشر در ایران است.

سفر وزیر خارجه کره جنوبی به ایران پس از ۱۴ سال

همزمان با سفر رئیس پارلمان اروپا، یون بیونگ سه، وزیر خارجه کره جنوبی پس از ۱۴ سال به تهران سفر کرد.

وزیر خارجه کره جنوبی پس از ورود به تهران با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد. این مقام کره جنوبی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز دیدار کرد. در این دیدار دو مقام بر توسعه روابط اقتصادی ایران و کره جنوبی تاکید کردند.

کره جنوبی تا پیش از تحریم‌های بین المللی علیه ایران یکی از شرکای اقتصادی بزرگ ایران محسوب می‌شد.

XS
SM
MD
LG