لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

ظرفیتهای ویژه ایران برای جذب گردشگر


رودبار ، گیلان
رودبار ، گیلان

بازار جهانی سفر در گزارش سال ۲۰۱۵ از ایران بعنوان یکی از ظرفیتهای ویژه و خاص جذب توریست در منطقه خاورمیانه، در سالهای آینده نام برد. این در حالیست که ایران در چند دهه گذشته بدلیل انزوای سیاسی و سیاستگزاریهای دولتی از این صنعت بهره چندانی نگرفته است.

ظرفیتهای ویژه ایران برای جذب گردشگر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

روز سه شنبه، ۱۲ آبان، گزارش سالانه سازمان بازار جهانی سفر، (WTM) با همکاری و توسط موسسه یورو مانیتور اینترنشنال منتشر شد. در گزارش سال ۲۰۱۵ تمایل جهانی گردشگری، ضمن ارائه آمارهائی از قدرت و ضعف صنعت توریسم در کشورهای مختلف، به مهمترین جاذبه های گردشگری در جهان، اثرات پیشرفت تکنولوژی در این صنعت و ظرفیتهای موثر در جذب توریسم در دنیا اشاره شده است.

یکی از موارد قابل توجهی که در بخش خاور میانه گزارش امسال بازار جهانی سفر به آن اشاره شده، کشور ایران است که با بیش از ۱۷ مکان ثبت شده تاریخی، برای سالها به دلایل مختلف از چرخه کشورهائی که از صنعت توریسم بهره می برند، خارج شده است.

در این گزارش پیش بینی شده که پس از توافق ۵+۱ و برداشته شدن تحریمها و بسیاری از محدودیتهای داخلی و خارجی برای سفر به ایران، در سال پیش رو این کشور اثر زیادی بر رشد آمار توریسم در خاورمیانه خواهد داشت.

شرایط اقلیمی خاص، قدمت و پیشینه تاریخی، و تنوع فرهنگی از مزیتهای ویژه ایران و از مهمترین عوامل برای جذب توریست محسوب می شود که در چند دهه گذشته بهره چندانی از آن گرفته نشده و بیشتر به سفرهای زیارتی محدود شده است.

ایران با داشتن منابع طبیعی بکر جنگلی،کوهستانی، بیابانی و آبی و همینطور گونه های کم نظیر گیاهی و جانوری، کشوری با قابلیت بالا برای مسافرتهای ماجراجویانه است.

اهمیت قرار گرفتن ایران در نقطه ای میان قاره های آفریقا، اروپا و آسیا که باعث کاهش هزینه، مسافت و زمان سفر مسافران می شود، از دیگر مواردی است که در گزارش سازمان بازار جهانی سفر به آن اشاره شده است.

علیرغم تغییرات قابل ملاحظه ای که درماههای گذشته در بهبود روابط ایران و سایر کشورها صورت گرفته، هنوز از سرمایه گذاری جدی شرکتهای معتبر جهان در ایران اخبار زیادی منتشر نشده است.

در گزارش سال ۲۰۱۵ سازمان بازار جهانی سفر، از مواری چون انزوای سیاسی ایران و تخریب و تضعیف ذهنیت جهانی بدلیل سیاستگزاریهای نادرست، مشکلات اقتصادی، بانکی و کاربرد کارتهای اعتباری، خشونت و عدم امنیت مورد نیاز برای بازدیدکنندگان، بعنوان مشکلات عمده و مهم برای بهره برداری مفید ایران از توریسم بین الملل یاد شده است.

XS
SM
MD
LG