لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

خرید هواپیما توسط شرکت ماهان و نقض توافق جامع اتمی


یکی از شرکت های هواپیمایی ایران اخیرا یک فروند هواپیمای جت ساخت بریتانیا خریداری کرد و قصد دارد از آن برای حمل سرباز و اسلحه به سوریه برای حمایت از حکومت بشار استفاده کند.

نشریه اینترنشنال بینزینس تایمز، به نقل از مقامات ارشد آمریکایی و وکلایی که مسائل مربوط به تحریم ها را دنبال می کنند، در گزراشی می نویسد این اقدام با توافق جامع هسته ای ۲۳ تیر ماه بین ایران و شش قدرت جهانی مغایرت دارد.

به گفته بتسی بوراسا نماینده دفتر امور تروریسم و اطلاعات مالی در وزارت خزانه داری "کاهش موقت تحریم ها، فروش یا اجاره هواپیمای کامل به ایران را شامل نمی شود."

یک نماینده وزارت خارجه نیز گفته است از این معامله آگاه است و درباره آن تحقیق می شود.

بر اساس شرایط تحریم های جاری، ایران تا زمانی که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را از پایبندی خود به توافق متقاعد نکند، از خرید هواپیما از شرکت های آمریکایی و اروپایی منع خواهد شد، و شرکت ها نیز اجازه نخواهند داشت هواپیما به ایران بفروشند.

اینترنشنال بینزینس تایمز می نویسد، هر چند توافق اتمی ایران را از خرید هواپیما باز نمی دارد، اما ایجاب می کند تهران از هر عملی که "با کلام، روح و مقصود توافق که اجرای موفقیت آمیز آنرا تضعیف خواهد کرد، مغایرت داشته باشد،خودداری کند."

کارشناسان گفتند نقض تحریم ها می تواند اجرای توافق را به تاخیر بیاندازد، و بر شیوه کاهش تحریم ها تاثیر بگذارد.

این دومین بار است که در طول پنج ماه شرکت ماهان برای توسعه ناوگان خود هواپیما می خرد. ماهان، که شهرهای ایران را به مقاصدی در آسیا و اروپا ارتباط می دهد، به دمشق نیز پرواز می کند و تسلیحات و سربازان عضو نیروی قدس را به آنجا می رساند.

دیوید کوهن معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی در نشستی خبری در واشنگتن در سال ۲۰۱۱ میلادی گفته بود "همکاری نزدیک ماهان با نیروی قدس، شکل دیگری از نفوذ گسترده سپاه پاسداران در بخش بازرگانی ایران برای حمایت از تروریسم را فاش می کند."

اینترنشنال بیزینس ویک می نویسد جدید ترین معامله هواپیما علیرغم وعده های قبلی مقامات آمریکایی برای بازداشتن ماهان از تهیه جت های بیشتر صورت می گیرد. همچنین زمانی انجام می شود که ایران و روسیه برای تقویت بشار اسد به مداخله نظامی در سوریه دست زده اند.

یک عضو ارشد بنیاد دفاع از دمکراسی ها می گوید، آمریکا می تواند کار بیشتری برای بازداشتن ایران از خرید هواپیما انجام دهد؛ از جمله اعمال جریمه های مالی سنگین تر بر کسانی که ماهان را قادر به خرید می کنند.

XS
SM
MD
LG