لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

نشانه های رکود در اقتصاد ایران، همزمان با ادعای رشد اقتصادی از سوی دولت


مرکز آمار ایران میزان رشد اقتصادی کشور در نیمه اول امسال را مثبت اعلام کرده است. با این حال علایم و نشانه هایی که حاکی از عمیق بودن رکود در اقتصاد ایران است هنوز در بخش های تولیدی دیده می شود.

اقتصاد ایران از ابتدای امسال تا آخر شهریور ماه در مسیر مثبت حرکت کرده است ولی فقط به میزان یک درصد. بیشترین رشد در بخش کشاورزی است که نزدیک به شش درصد بوده است. بدترین عملکرد در بخش صنعت و معدن بوده که رشد آن منفی یک و یک دهم درصد اعلام شده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت می گوید رشد یک درصدی برای کل اقتصاد مطلوب نیست.

نشانه های رکود اقتصادی

اما ممکن است همین یک درصد هم تا آخر امسال دوام نداشته باشد. پیش بینی صندوق بین المللی پول نشان می دهد نرخ رشد اقتصادی امسال ایران بین صفر تا یک درصد خواهد بود. علایم آن هم دیده می شود مثلا بخش مسکن که موتور محرک اقتصاد است، همچنان در رکود است.

صنایع خودروسازی هم شرایط مشابهی دارد. در چند ماه گذشته صد هزار خودرو در انبار شرکت های خودروسازی بدون مشتری مانده است.

در واقع با اینکه رشد اقتصادی در سال گذشته و نیمه اول امسال مثبت اعلام شده است، هنوز فعالان اقتصادی و بیشتر مردم نشانه های عملکرد مثبت اقتصاد را احساس نمی کنند.

مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا می گوید: دولت ایران به تازگی و برای مقابله با رکود و بالا بردن میزان رشد اقتصادی، سیاست های پولی خود را برای شش ماهه دوم سال تغییر داده است.

دولت در جریان سیاست های تازه خود به دنبال آن است که با دادن مشوق هایی به مصرف کنندگان، آنها را وادار به خرید کالاهایی مانند خودروهای داخلی کند.

این سیاست اگرچه طرفدارانی دارد اما یک نظرسنجی از اقتصاددانان حاضر در ایران نشان می دهد فقط ۱۴ درصد از آنان با سیاست تازه دولت موافق هستند.

XS
SM
MD
LG