لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۳

پس از توافق سوریه و امارات برای ساخت نیروگاه، ایران از تفاهم برای «اعزام زائر» خبر داد


مسجدی در سوریه. آرشیو
مسجدی در سوریه. آرشیو

در راستای برنامه‌های دولت ابراهیم رئیسی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای منطقه، تفاهم‌نامه‌ای میان تهران و دمشق امضا شده که بر اساس آن قرار است ایران در مرحله نخست «۱۰۰ هزار زائر» به سوریه بفرستد.

در این تفاهم‌نامه، سوریه در مورد فرستادن گردشگر به ایران تعهد روشنی نداده است. هر چند وزیر گردشگری سوریه وعده داده که دولت دفاتر گردشگری سوریه را تشویق می‌کند تا «در آینده نزدیک» برای این منظور برنامه‌ریزی کنند.

سوریه متعهد شده است که با توجه به همه‌گیری کرونا، زمینه امنیت و سلامت زائران ایرانی را فراهم کند.

جمهوری اسلامی ایران و سوریه در کنار همکاری‌های نزدیک سیاسی که عمر آن به چهار دهه می‌رسد، مراودات اقتصادی و مالی نیز با یکدیگر دارند که با فروکش کردن آتش جنگ در سوریه تلاش برای افزایش دامنه آن آغاز شده است.

در تفاهم‌نامه ای که آذر ۱۳۹۸ به امضای وزیران راه و شهرسازی ایران و مسکن سوریه رسید، ایران متعهد شد ۳۰ هزار واحد مسکونی در سوریه بسازد. با این حال، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران تیر ماه امسال این عدد را «نوعی سمبل» دانست و گفت ایران می تواند تا ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه احداث کند.

با وجود نزدیکی روابط تهران و دمشق و این که جمهوری اسلامی در جنگ یک دهه گذشته از دولت بشار اسد حمایت کرده و متحمل هزینه های مالی و جانی فراوانی شده است، با این حال ایران سهم چندانی در بازسازی سوریه ندارد.

تجارت نیوز شانزدهم اردیبهشت در گزارشی نوشت، اواسط سال ۹۸ بخش خصوصی ایران در تلاش برای فعالیت‌های تجاری، معدنی، نفتی و پتروشیمی یک هیات تجاری به سوریه اعزام کرد و مرکز تجارت ایرانیان در دمشق نیز فعال شد، اما گویا این اقدامات به نتیجه درخور توجهی نرسیده و در حال حاضر چین و روسیه در ساخت و ساز و معادن این کشور سرمایه گذاری قابل توجهی دارند.

از سوی دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که عمدتا در جنگ سوریه از مخالفان اسد حمایت می کردند نیز دست به کار شده اند. بشار اسد پس از ۱۰ سال توقف روابط سوریه با امارات متحده عربی، روز سه شنبه با عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات دیدار کرد.

دو روز بعد از این دیدار، خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» از امضای قراردادی بین دمشق و یک شرکت اماراتی برای ساخت نیروگاه خورشیدی در نزدیکی دمشق، پایتخت، که طرح آن ماه گذشته به تصویب رسیده بود، خبر داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، مراتب نگرانی ایالات متحده را از سفر وزیر امور خارجه امارات به دمشق و دیدار او با بشار اسد اعلام کرد و از کشورهای منطقه خواست که «جنایت‌های» صورت گرفته توسط رژیم اسد را به دقت مد نظر قرار دهند.

XS
SM
MD
LG