لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: کشورهای منطقه «جنایات» بشار اسد را به دقت مد نظر قرار دهند


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ایالات متحده به دیدار وزیر خارجه امارات متحده عربی و رئیس جمهوری سوریه واکنش نشان داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه با بیان مراتب نگرانی ایالات متحده از دیدار عبد‌الله بن زايد آل نهيان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، و بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، از کشورهای منطقه خواست که «جنایت‌های» انجام شده توسط اسد را به دقت مد نظر قرار دهند.

آقای پرایس در کنفرانس خبری روزانه وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما از بابت گزارش‌های این نشست و نشانه‌ای که می‌فرستد، نگرانیم.» وی تاکید کرد که دولت ایالات متحده «از تلاش‌ها برای عادی‌سازی یا بازسازی ... بشار اسد، که یک دیکتاتور بی‌رحم است» پشیبانی نخواهد کرد.

وی از کشورهای منطقه خواست «جنایاتی را که این رژیم و شخص بشار اسد طی یک دهه گذشته علیه مردم سوریه مرتکب شده‌اند و تلاش‌های مستمری را که این رژیم برای ممانعت از دسترسی بخش بزرگی از آن کشور به کمک‌های بشردوستانه و امنیت انجام داده است» به دقت در نظر بگیرند. آقای پرایس تصریح کرد که ایالات متحده موضع خود در این زمینه را به وضوع اعلام کرده است.

رسانه‌های لبنان روز سه شنبه گزارش دادند که عبد‌الله بن زايد آل نهيان، وزیر خارجه امارات متحده عربی، روز سه شنبه از دمشق، پایتخت سوریه، دیدن کرد. رویدادی که به نوشته رویترز نشانه‌‌ای از بهبود روابط یک کشور عربی متحد آمریکا با بشار اسد است.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، نیز ضمن تایید انجام این سفر تصاویری از آن را منتشر کرده است.

امارات پیشتر از مخالفان اسد که برای سرنگونی او تلاش می‌کنند، حمایت می‌کرد.

چندین شبکه تلویزیونی لبنانی، از جمله رسانه‌های طرفدار اسد، این خبر را ابتدا گزارش کردند.

در همین حال، یک خبرنگار واشنگتن پست در لبنان نیز با انتشار تصاویری از این دیدار در حساب کاربری خود در توئیتر می‌نویسد که این برای اولین بار در یک دهه گذشته است که چنین سفری انجام می‌گیرد.

امارات سال گذشته روابط خود با اسرائيل را عادی کرد، امری که انتقاد شدید ایران، متحد بشار اسد، را در پی داشته است.

آنتونی بلینکن، ​وزیر خارجه آمریکا، اخیرا درباره سوریه گفت، تا زمانی که پیشرفتی برگشت‌ناپذیر در زمینه راه حل سیاسی در سوریه حاصل نشود، ایالات متحده قصد ندارد که از تلاش‌های مختلف برای عادی سازی روابط با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، حمایت کند.

XS
SM
MD
LG