لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۳

وزیر نفت ابراهیم رئیسی ادعا کرد وضع فروش نفت ایران «بسیار بهتر» شده است


آرشیو

وزیر نفت دولت ابراهیم رئیسی در گزارش ۷۰ روزه عملکرد وزارتخانه متبوع خود ادعا کرد که وضعیت فروش نفت «بسیار بهتر» شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، جواد اوجی روز سه‌شنبه ۱۱ آبان پس از جلسه‌ای در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در میان خبرنگاران حضور یافت و گفت که دولت طرح‌هایی را به عنوان «مشارکت در پروژه‌های سرمایه‌گذاری» تعیین کرده که «به‌زودی» آغاز می‌شود.

اظهارات وزیر نفت در حالی است که ایسنا روز ۲۹ شهریور به نقل از عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گزارش داد که سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصاد ایران طی چند سال گذشته «تقریبا صفر» بوده است.

جواد اوجی بدون اعلام زمان مشخصی اضافه کرد که صادرات فراورده‌های نفتی «از یکی دو هفته آینده» از سر گرفته می‌شود.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برنامه‌های دولت سیزدهم برای «افزایش ظرفیت پالایشگاهی»، قول داد که «طی چهار تا پنج سال آینده ظرفیت پالایشی کشور ۱.۴ میلیون بشکه در روز افزایش» یابد.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون سه محموله سوخت برای حزب‌الله لبنان فرستاده و یک محموله میعانات گازی هم با ونزوئلا مبادله کرده است. این در حالی است آمریکا هر دو کشور ونزوئلا و ایران را تحت تحریم‌های نفتی و مواد سوختی قرار داده است.

خبرگزاری رویترز پیش از این بر اساس اسنادی که مشاهده کرده و نیز اخباری که توسط شرکت‌های ردیابی شناورها منتشر شده است، گزارش داد یک ابرنفتکش با پرچم ایران به همراه دو میلیون بشکه نفت خام سنگین ونزوئلا آماده ترک آب‌های آن کشور است.

اوایل مهر ماه یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا، گفته بود: «تحریم‌های فعلی ما در ارتباط با ایران و ونزوئلا همچنان به قوت خود باقی است. ما به تلاش شدیدمان برای مقابله با فرار از تحریم‌ها، ادامه خواهیم داد.»

همچنین یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز با تاکید بر این که «نمی‌تواند در مورد حقایق خاص این تراکنش (که ما آن را تأیید نکرده‌ایم) اظهارنظر کند» و «به طور کلی در مورد تحقیقات احتمالی یا در دست انجام» اظهار‌نظر نمی‌کند، گفت: «ما نسبت به گزارش تراکنش‌های ایران با ونزوئلا در رابطه با نفت و فرآورده‌های نفت نگران هستیم.»

XS
SM
MD
LG