لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۶

قرآن‌سوزی در اروپا؛ ایران کاردار سوئد و دانمارک را جداگانه احضار کرد


عکس تزئینی.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه کاردار سوئد و سپس دانمارک در تهران را در اعتراض به آتش‌زدن نسخه‌های قرآن در این دو کشور احضار کرده است.

فعالان ضد اسلام در دانمارک و سوئد در ماه‌های اخیر نسخه‌هایی از قرآن را سوزانده یا به آنها آسیب رسانده‌اند که خشم برخی مسلمانان را برانگیخته است.

به گزارش رویترز، دولت‌های هر دو کشور آتش زدن قرآن را محکوم کرده و گفته‌اند در حال بررسی قوانین جدیدی با هدف جلوگیری از چنین اعمالی هستند.

وزارت امور خارجه ایران گفت که «ایران مسئولیت کامل و عواقب جدی هتک حرمت به قرآن را متوجه دولت‌های سوئد و دانمارک می‌داند.»

سوئد روز پنجشنبه ضمن افزایش هشدار تروریستی خود از ۳ به ۴ در مقیاس یک تا پنج گفت که خطر حملات پس از سوزاندن قرآن را که باعث خشم مسلمانان و تهدیدهای جهادی‌ها شد، خنثی کرده است.

وزیر خارجه دانمارک نیز پیشتر گفته بود که کشورش به دنبال یافتن «ابزاری قانونی» است تا در صورتی که قرآن‌سوزی «پیامدهای منفی چشمگیری برای دانمارک، به ویژه در حوزه امنیت» داشته باشد، از آنها استفاده کند.

او گفت: «دلیل آن این نیست که ما برای انجام این کار تحت فشار هستیم، بلکه تحلیل سیاسی ما این است که به نفع همه خواهد بود. ما نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم تا انفجار رخ دهد.»

XS
SM
MD
LG