لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

انتقاد خامنه‌ای از دولت در حل مشکل ریزگردها در خوزستان


در حالیکه رهبر جمهوری اسلامی از عملکرد برخی مسئولان در حل مشکل ریزگرد در خوزستان انتقاد کرده است، رئیس قوه قضائیه از منتقدان خواسته که بلایای طبیعی را به ابزار سیاسی علیه دولت تبدیل نکنند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که آیت الله علی خامنه‌ای روز دوشنبه دوم اسفند با اشاره به حواث طبیعی اخیر در مناطق مختلف ایران و بحران ریزگرد در خوزستان که منجر به قطع برق و آب شد، از اینکه برخی مسئولان به جای حل مشکل ریزگردها مسئولیت آن را متوجه گذشتگان می‌کنند، انتقاد کرد.

آیت الله خامنه‌ای گفت: «درست است که برخی مسائل به چاره‌اندیشی‌های بلندمدت احتیاج دارد اما این حرف که وضعیت فعلی نتیجه به فکر نبودن گذشتگان است، کافی نیست و مشکلی را حل نمی‌کند.»

گرد و غبار شدید طی هفته‌های اخیر بارها موجب تعطیلی شهرهای استان خوزستان شده است. در هفته‌های آخر بهمن ماه، همراه شدن موج ریزگرد با رطوبت فراوان در هوا موجب نفوذ این پدیده به تاسیسات برق شد که قطع برق و آب ۱۳ شهر در استان خوزستان را در پی داشت.

در پی این حوادث، شهروندان خوزستانی برای چند روز مقابل استانداری تجمع کرده و خواستار اقدام مسئولان دولتی شدند.

معاون اول رئیس جمهوری نیز روز ۳۰ بهمن در یک نشست اضطراری با نمایندگان استان خوزستان در مجلس و برخی از مقامات دولتی، دستور بسیج توان دولت برای رسیدگی به مشکلات استان خوزستان را داد.

با این حال مسئولان دولتی بارها اعلام کرده اند که بخش از ریزگردها ناشی از سدسازی‌های گذشته و خشکاندن تالابهای خوزستان است که نتیجه آن در این روزها، شهروندان خوزستانی را آزار می‌دهد.

دفاع رئیس قوه قضائیه از دولت

از سوی دیگر، در پی بروز سیل ناشی از بارندگی شدید در استانهای جنوبی و انتقاد برخی از رسانه‌ها از عملکرد دولت، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه گفت که حوادث طبیعی در همه جای دنیا وجود دارد و نباید به ابزار سیاسی علیه دولت تبدیل شود.

سیل طی یک هفته گذشته شهرهایی از کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و بوشهر را تحت تاثیر قرار داد و علاوه بر تخریب خانه ها منجر به مرگ دست کم پنج نفر شد.

دفاع ضمنی صادق لاریجانی از دولت در حالی است که در ماههای اخیر، بارها وی از عملکرد دولت روحانی انتقاد کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG