لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

بیانیه نمایندگان مجلس در واکنش به پدیده ریزگرد در خوزستان؛ دولت جلسه اضطراری تشکیل دهد


در پی قطع طولانی برق، آب و تلفن در ۱۱ شهر استان خوزستان به دلیل پدیده گرد و غبار، تعدادی از نمایندگان مجلس خواستار تشکیل جلسه اضطراری دولت در استان خوزستان شدند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روز شنبه ۲۴ بهمن، ۵۰ نماینده مجلس شورای اسلامی به همراه نمایندگان استان خوزستان طی بیانیه‌ای با اشاره به مشکلات ناشی از پدیده ریزگرد در بیش از یک دهه گذشته و انتقاد از عملکرد دستگاههای دولتی، خواستار جلسه اضطراری دولت در استان خوزستان و «اقدام اساسی» برای حل این مشکل شدند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «پدیده ریزگرد پیامد سیاست‌های غیرکارشناسی انتقال آب از سرشاخه‌ها و ساخت سدهای فراوان روی رودخانه‌های استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری است. حوادث و اتفاقات دیروز استان خوزستان کلیه پروازها و تولید نفت را تا میزان زیادی تحت تأثیر خود قرار داد.»

در همین رابطه، مجید ناصری نژاد، نماینده شادگان در مجلس، در جلسه روز یکشنبه در تذکری به دولت با اشاره به پیامدهای منفی بهداشتی، اقتصادی، و اجتماعی پدیده ریزگرد و قطع آب و برق در پی بروز این پدیده گفت: «در اثر مشکلات روزهای اخیر تولید نفت ۸۰۰ هزار بشکه قطع شده و ما در واقع با یک تهدید مواجه هستیم که دولت باید هرچه سریع‌تر آن را پیگیری کند.»

دیگر نمایندگان خوزستان از جمله نمایندگان آبادان، خرمشهر و اهواز نیز از عملکرد دولت در این زمینه به ویژه نصب نکردن برق اضطراری در تصفیه خانه آب انتقاد کردند.

گرد و غبار شدید در بامداد روز شنبه که با مه و رطوبت ۹۷ درصدی هوا همراه شده بود موجب اتصال در شبکه برق تعدادی از شهرهای استان خوزستان شد که در پی آن، برق ۱۱ شهر از جمله اهواز تا عصر روز شنبه قطع شد. به دنبال قطع شدن برق، تاسیسات تصفیه آب و مخابرات این شهرها نیز به دلیل نداشتن برق اضطراری از کار افتاد و موجب شد تا مسئولان استانی خوزستان روز شنبه را تعطیل اعلام کنند.

این حوادث وزیر نیرو را به خوزستان کشاند تا با تشکیل جلسه ستاد بحران نسبت به راه اندازی دوباره تاسیسات اقدام شود. اگر چه در پایان روز شنبه، خدمات آب و برق و تلفن در استان خوزستان به حال عادی برگشت و وزیر نیرو نیز از مردم این استان عذرخواهی کرد، اما نمایندگان مجلس یک روز بعد خواستار اقدام اساسی دولت در زمینه مقابله با ریزگردها شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG