لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۰

شنبه تعطیل در استان خوزستان؛ ریزگرد موجب قطع شدن آب و برق ۱۱ شهر شد


گرد و غبار شدید در استان خوزستان منجر به قطع آب و برق ۱۱ شهر و اعلام تعطیلی این شهرها از سوی دولت شد.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز شنبه ۲۳ بهمن گزارش دادند که در پی بروز گرد و غبار شدید در نخستین ساعات شنبه، خطوط برق بخشهایی از خوزستان از کار افتاد و برق ۱۱ شهر از جمله اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، ماهشهر و چند شهر دیگر قطع شد.

به گفته هاشم بالدی، مدیر کل مدیریت بحران خوزستان قطعی برق در ادامه منجر به قطع آب و تلفن در برخی از این شهرها شد و در پی آن، مدارس، دانشگاهها، ادارات و بانک‌ها را در این ۱۱ شهر تعطیل اعلام شد.

او دلیل قطع شدن آب و تلفن را نبود برق اضطراری در تصفیه‌خانه و مراکز مخابراتی شهرهایی نظیر اهواز عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خوزستان نیز علت خارج شدن ایستگاه‌های برق از مدار را نمناک بودن ریزگردها اعلام کرد گفت که این ذرات وارد کوچکترین بخش‌های خطوط برق شده و باعث اتصال کوتاه خطوط و قطع برق در ایستگاهها شدند.

به گفته او در زمان افزایش رطوبت، ریزگردهایی که شامل نمک و گوگرد بوده و دارای چسبندگی بالا است، منجر به اتصال و اخلال در شبکه برق می شود.

سازمان هواشناسی در هنگام بروز پدیده ریزگرد در بامداد شنبه، رطوبت نسبی هوا را ۹۷ درصد و افق دید را به دلیل همراه شدن مه شدید، ۵۰ متر عنوان کرد.

قطعی گسترده برق در روز دوشنبه، حمید چیت چیان، وزیر نیرو ایران را به خوزستان کشاند تا در جلسه ستاد مدیریت بحران شرکت کند.

خبرگزاری ایسنا عصر روز شنبه گزارش داد که برق ۱۰ شهر خوزستان و بیشتر مناطق شهر اهواز وصل شده است. وزیر نیرو پس از رفع مشکل آب و برق، از مردم خوزستان عذرخواهی کرد.

پدیده ریزگرد که از نزدیک به ۱۰ سال پیش شهرهای جنوب غرب ایران را تحت تاثیر قرارداده، طی سالهای اخیر شدت گرفته است. کارشناسان محیط زیست منشا این پدیده را کشورهای غرب آسیا نظیر عراق، سوریه و عربستان می دانند. افزایش بیابان‌ها و خشک شدن تالابها بر اثر جنگ و خشکسالی از دلایل بروز پدیده ریزگرد عنوان شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG