لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

کولاک و برف در نیمه شمالی ایران، سیلاب در استان های جنوبی؛ پنج نفر بر اثر سیل کشته شدند


در حالیکه برف و کولاک نیمه شمالی ایران را به تعطیلی کشانده، بارش باران طی یک هفته گذشته موجب بروز سیل در چند استان جنوبی شده است.

اسماعیل نجار، رئیس ستاد مدیریت بحران ایران روز شنبه ۳۰ بهمن اعلام کرد که این ستاد برای استان‌های درگیر سیل از دولت تقاضای اختصاص اعتبار ویژه کرده است.

اگر چه ستاد مدیریت بحران استان‌های کرمان، فارس، هرمزگان و بوشهر را سیلزده عنوان کرده است، اما مناطقی از چند استان دیگر از جمله خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان نیزتحت تاثیر سیل قرار دارند.

گزارش‌های پراکنده در خبرگزاری‌های ایران حاکی از آن است که سیل موجب کشته و مفقود شدن چند نفر شده است، اما آقای نجار با رد اخبار مربوط به مفقود شدگان، گفت که طی دو روز گذشته مرگ پنج نفر بر اثر سیل تایید شده است.

در حال حاضر مناطقی از استان فارس، از جمله شهر جهرم بیشترین آسیب را از سیلاب ناشی از بارندگی شدید دیده است.

پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس، روز شنبه به خبرگزاری ایسنا گفت: «در شهرستان جهرم از آنجا که به دلیل آب خوردگی، پل‌های ورودی فعلا مختل شده‌اند، دسترسی به شهرستان از طریق جاده اصلی امکانپذیر نیست و در حال حاضر رفت‌وآمدها از طریق مسیر فرعی فسا به جهرم صورت می‌گیرد.

او با بیان اینکه در حال حاضر گاز شهرستان جهرم قطع شده است اضافه کرد که آب و برق چند روستای اطراف جهرم نیز قطع شده است.

در این بین، مسئول مدیریت بحران وزارت نیرو نیز از پر شدن چند سد از جمله سد سلمان فارسی در نزدیکی جهرم و سد نسا در کرمان خبر داد.

نیمی از کشور درگیر برف و کولاک

از سوی دیگر، بارش برف همراه با کولاک ۱۴ استان ایران را درگیر خود کرده است. از یک هفته پیش که بارش برف در ایران آغاز شد، پس از وقفه‌ای کوتاه دوباره از سر گرفته شد و مدارس و دانشگاهها را در بسیاری از استان‌های شمالی به تعطیلی کشاند.

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات ایران روز شنبه به خبرگزاری‌ها اعلام کرد که نیروهای امدادی طی یک هفته گذشته به صدها شهر و روستای گرفتار در برف و کولاک شدید امدادرسانی کرده اند.

او با بیان اینکه در این مدت چهار نفر از ریزش بهمن در اطراف شهر خلخال نجات یافتند، اضافه کرد که دو نفر نیز در حادثه ریزش بهمن در روستای دروسور جان باختند.

برخی از شهرها نیز به دلیل بارش شدید برف به طور موقت دچار قطع برق شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG