لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

دانش‌آموزان روستایی در ایران پول به مدرسه نبردند؛ "شلاق خوردند و اخراج شدند"


دست‌نوشته‌ای منتسب به یک دانش آموز درباره شلاق خوردن و اخراج از مدرسه
دست‌نوشته‌ای منتسب به یک دانش آموز درباره شلاق خوردن و اخراج از مدرسه

یک وبسایت خبری در ایران فیلمی را منتشر کرده که در آن چند دانش‌آموز ادعا می‌کنند چون مبلغ پول درخواستی از سوی مدیر مدرسه را ارائه نکرده‌اند، شلاق خورده‌اند.

وبسایت «تابناک» روز یکشنبه ۱۸ مهر گزارش داد که مدیر یک مدرسه روستای مختارآباد در رودبار جنوب استان کرمان، از دانش آموزان درخواست مبلغ ۳۰ هزار تومان داشته و آنهایی که این مبلغ را به مدرسه نبرده‌اند، شلاق خورده و اخراج شده‌اند.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان رودبار جنوب این خبر را تکذیب کرده اما تابناک می‌گوید که اولیای این دانش‌آموزان بر صحت موضوع اصرار دارند.

اما روز سه‌شنبه ۱۹ مهر، وبسایت «فردا» فیلمی را منتشر کرده که چند تن از دانش‌آموزان دختر این مدرسه توضیح می‌دهند چون خانواده‌هایشان توان پرداخت مبلغ درخواستی را نداشته، از سوی مدیر مدرسه نفری ۸ ضربه شلاق خورده‌اند.

این وبسایت همچنین دست‌نوشته‌ای منتسب به یک دانش آموز به نام علی را منتشر کرده که توضیح می‌دهد چرا و چگونه مورد تنبیه قرار گرفته است.

اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌گوید که «دولت موظف است وسائل آموزش وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسائل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.»

با این حال دریافت مبلغی از دانش‌آموزان تحت عناوینی مانند کمک به مدرسه، همه ساله خبرساز می‌شود. وزارت آموزش و پرورش بارها اعلام کرده که با مدارس متخلف برخورد خواهد کرد و از امسال برای مدارس غیردولتی نیز کف و سقف شهریه درنظر گرفته شده است.

وزارت آموزش و پرورش همواره یکی از وزارتخانه‌های پرمشکل در ایران بوده و در حال حاضر وزیر آموزش و پرورش دولت حسن روحانی برای بار دوم در آستانه استیضاح قرار دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG