لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۱

چشم انداز بازار ٦ میلیارد دلاری فولاد در ایران


در شرایطی که توافق نامه اتمی ایران و قدرت های جهانی راه را برای لغو بخشی از تحریم های اقتصادی و مالی بین المللی علیه ایران هموارکرده است، بسیاری از سازندگان جهانی فولاد به بازار ایران چشم دوخته اند.

بلومبرگ روز ۱۲ مارس گزارش داد با وجود تحریم های بین المللی و فشارهای اقتصادی که به ایران وارد شده است، جمهوری اسلامی هنوز بیش از فرانسه و بریتانیا فولاد مصرف می کند.

خودروسازی ایران بسیار فعال و گسترده است و نه تنها برای این بخش بلکه برای زیرساخت های صنعت نفت و گاز کشور نیز به حجم عظیمی فولاد نیاز دارد.

براساس گزارش بلومبرگ، ایران سالانه از ۲۰ میلیون تن فولاد و فلزاتی استفاده می کند که بیشتر آن ها ساخت داخل هستند.

همزمان با کاهش بخشی از تحریم های بین المللی علیه ایران که با اجرای توافق نامه موقت بین تهران و قدرت های غربی اجرا می شود، بازار ایران برای صادرکننده های غربی، به ویژه شرکت هایی همچون « ArcelorMittal » و «OAO Novolipetsk Steel» روسیه فرصت تجاری بسیار استثنایی و خوبی فراهم می کند. این شرکت روسی که در آسیای مرکزی کارخانه تولید فولاد دارد پیش از تحریم های سال ۲۰۰۷ علیه ایران سالانه ۱۲.۲ میلیون تن فولاد به ارزش ۶ میلیارد دلار به این کشور صادر می کرد.

بنا به گزارش این نشریه آمریکایی، دیگر سازندگان فولاد جهان نیز محتاطانه و بی سر و صدا فضای کنونی برای صادرات فولاد به ایران را مورد ارزیابی قرار می دهند.

مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنایع، معادن و بازرگانی ایران گفته است «ما در دیدارهای خصوصی خود با شرکت های مختلف ابراز تمایل شرکت های بین المللی به بازار ایران را حس کرده ایم».

آقای کرباسیان گفته است حدود ۴۵ تولیدکننده فولاد نمایندگان خود را به کنفرانس فولاد ماه گذشته در تهران اعزام کردند تا فرصت های موجود برای صادرات و سرمایه گذاری در صنعت داخلی ایران را بررسی و مطالعه کنند.

بنا به گزارش بلومبرگ، چین با وجود تحریم های بین المللی سال های گذشته، به صادرات فولاد به ایران ادامه داده و سال گذشته ۲۷۶ هزار تن فولاد به ایران فروخت.

بلومبرگ نوشته است « ArcelorMittal,»، بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان برای تجارت با ایران و ارسال محموله های فولاد از کارخانه های خود در قزاقزستان به ایران در بهترین شرایط قرار دارد. یک مقام ارشد امور مالی این شرکت ماه گذشته به سرمایه گذاران گفته بود «موضع قدرت های خارجی در قبال ایران نرم تر شده است و قراقزستان که در گذشته مقادیر عظیمی فولاد به ایران می فروخت هم اکنون پیام هایی در مورد بازتر شدن فضای بازرگانی و سرمایه گذاری در ایران خبر داده است».

بنا به گزارش بلومبرگ، این شرکت پیش از اعمال تحریم ها، سالانه بیش از ۱ میلیون تن فولاد از طریق کارخانه خود در قزاقستان به ایران می فروخت.

ایران به دلیل تحریم های بین المللی برای تولید فولاد خودکفا شد. براساس اطلاعات «انجمن جهانی فولاد»، تولید داخلی فولاد سال گذشته ۶.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۵.۴ میلیون تن افزایش یافت که بیش از دو برابر نرخ رشد جهانی (۲.۴ درصدی) بوده است.

شرکت های تولیدکننده روسیه نیز گفته اند ارتباط های جغرافیایی و زیربنایی این کشور با ایران فرصت های خوبی برای آن ها فراهم خواهد کرد.

ایران بزرگترین بازار فولاد منطقه ای است
براساس اطلاعات موجود در «انجمن جهانی فولاد» ایران در سال ٢۰۱۲ رقمی حدود ۵.۶ میلیون تن فولاد به کشور وارد کرد، در حالی که در سال ۲۰۰۷ ایران ٢.۱۲ میلیون تن به کشور وارد کرده بود.

برپایه این گزارش، ایران ٢۰.۲ میلیون تن در سال ٢۰۱۲ مصرف کرد که معادل ٣۷ درصد کل فولادی است که در منطقه خاورمیانه مورد استفاده قرارگرفته است.

اولگ باگرین، مدیر ارشد شرکت «Novolipetsk» که در گذشته به ایران فولاد صادر می کرد، گفته ایران بازار بزرگی برای فولاد است.
XS
SM
MD
LG