لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

ادامه اعتراض کارگران فولاد زاگرس درقروه


کارگران اخراج شده فولاد زاگرس کردستان پس از بازگشت نومیدانه از تهران، با پی گیری شکایت خود در قروه به اعتراض ادامه می دهند

پس از آن که تجمع اعتراضی حدود دویست نفر از کارگران اخراجی کارخانه فولاد زاگرس کردستان در تهران، روز چهارشنبه، پس از سه روز تحصن و تجمع بی نتیجه پایان یافت، این کارگران همراه با بقیه همکاران خود که موفق به سفر به تهران نشده بودند، امروز، برای چهارمین روز پی در پی به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند. تعداد کارگران اخراج شده ۲۳۵ نفر است که همه کارگران کارخانه را در برمی گیرد.

شکایت برای بازگشت به کار

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، تجمع اعتراضی این کارگران امروز، پنجشنبه، دربرابر اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در شهرستان قروه که این کارخانه درآن قرار دارد، ادامه یافت.

بنا بر این گزارش کارگرانی که به تهران رفته بودند، امروز، پس از ورود به قروه، همراه با دیگر کارگران اخراج شده ای که در قروه مانده بودند، در برابر اداره کار به تجمع ادامه دادند.

نماینده کارگران در باره تجمع امروز به ایلنا گفته است اعتراض صنفی کارگران فولاد زاگرس در تهران با وعده نمایندگان مجلس نافرجام ماند و اکنون کارگران پس از ورود به قروه تصمیم گرفته اند با شکایت از اداره کار، حکم بازگشت به کار خود را دریافت کنند.

به گفته او مسئولان در تهران به کارگران گفته اند از آنجا که مدیر کارخانه تعطیلی این واحد تولیدی را اعلام نکرده است کارگران می توانند با طرح شکایت در اداره کار سرکار خود بازگردند.

کارفرمای این کارخانه علت این اخراج گروهی را «ناتوانی مالی و زیان دهی تولید» اعلام کرده است.

پس از آن که ۲۳۵ کارگر کارخانه فولاد از تجمع در روزهای ۱۹ و ۲۰ تیرماه در برابر اداره کار شهرستان قروه، استانداری کردستان و دفتر نماینده رهبری در سنندج نتیجه ای نگرفتند، حدود ۲۰۰ تن از آنان برای رساندن صدای خود به گوش مقام های مسئول کشور راهی تهران شدند.

تجمع در برابر بیت رهبری و مجلس

کارگران از صبح روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در اعتراض به اخراج خود و پرداخت نشدن حقوق و مطالباتشان در خیابان پاستور تجمع کردند اما با وعده نماینده قروه در مجلس به شهرستان خود بازگشتند. خیابان پاستور محل چندین اداره و سازمان حکومتی و دولتی است.

تجمع این کارگران در آغاز دربرابر بیت رهبری برگزار شد اما پس از آن که، به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، با بی اعتنایی مسئولان دفتر بیت روبرو شدند، راهی مجلس شورای اسلامی شدند.

وضعیت کارگران اخراج شده

یکی از نمایندگان کارگران به خبرگزاری کار ایران گفت از کل ۲۸۵ پرسنل این کارخانه، ۲۳۵ کارگر با داشتن سابقه کار بین ۱۰ تا۲۰ سال از کار اخراج شده اند. افراد اخراج نشده نیروهای دفتری و اداری کارخانه اند که هنوز در این کارخانه مشغول کارند.

به گفته این نماینده کارگران، بر اساس قانون مشاغل سخت و زیان آور، بیشتر این کارگران مشمول قانون بازنشستگی پیش از موعد می شوند اما از آنجا که کارفرما سهم چهار درصدی خود را به سازمان تامین اجتماعی نپرداخته است، آنان نمی توانند از این حق خود استفاده کنند. به گفته او، کارگران این کارخانه چهارماه است که حقوق دریافت نکرده اند و حق بیمه آنان نیز پرداخت نشده است. این در حالی است که از سال گذشته نیز حدود ۸۰۰ هزار تومان از کارخانه طلب دارند که تسویه نشده است.

ده سال زیان دهی با توصیه معاون اول

مدیر عامل شرکت ذوب آهن فولاد زاگرس ضمن تأیید اخراج ۲۳۵ کارگر این کارخانه، علت این امر را زیان دهی کارخانه اعلام کرده است. او می گوید کارگران اخراجی تا زمان تعیین تکلیف نهایی می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند.

به گفته ابراهیم ملابیگی کارخانه ذوب فولاد زاگرس در سال ۱۳۸۲ در زمانی که محمدرضا رحیمی، معاون اول فعلی دولت احمدی نژاد، استاندار کردستان بود، به منظور رونق اقتصادی شهرستان قروه، که محل تولد وی بود، تاسیس شد. اما به دلیل کارشناسی نبودن این طرح، هرسال بین ۵ تا ۱۵ میلیارد تومان زیان داده که در حال حاضر این زیان دهی به ۹۰ میلیارد تومان رسیده است. او علت ادامه فعالیت این کارخانه را به مدت ده سال در عین زیان دهی، توصیه ها ونامه نگاری های معاون اول دولت با وزارت صنعت و معدن و تجارت برای ادامه اجباری فعالیت آن اعلام کرد.

کارگران ۳ روز مهلت می دهند

کارگران اخراج شده با تاکید بر لزوم دریافت حقوق معوق خود حاضر به دریافت مستمری از بیمه بیکاری نیستند و آن را برای معیشت خود کافی نمی دانند و خواستار بازگشت به کارند. در عین حال اکثر آنان به دلیل شرایط دشوار و زیان بار محیط کار از نظر جسمی فرسوده و دارای بیماری های شنوایی، و ریوی هستند.

به نوشته خبرگزاری کار ایران، ایلنا، این کارگران در مدت ۳ روز تجمع، روزها در شرایط دشوار و نامناسب و گرمای طاقت فرسای تهران، بدون دسترسی به امکانات بهداشتی به سر برده اند وشب ها را در بهشت زهرا در آرامگاه آیت الله خمینی بیتوته کرده اند.

این کارگران به ایلنا گفته اند پس از آن که نماینده آنها را به داخل ساختمان مجلس راه ندادند نماینده قروه به میان آنان آمده و از آنان خواسته به قروه بازگردند و روز یکشنبه که تعطیلات مجلس به پایان می رسد پنج نماینده خود را به تهران بفرستند. این کارگران می گویند در صورتی که مذاکرات در مدت ۳ روز به نتیجه نرسد، تجمع ها را از سر خواهند گرفت.
XS
SM
MD
LG