لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

تحصن روحانیون خراسان جنوبی: استاندار مجوز رقص مختلط صادر کرده است


اظهارنظر استاندار خراسان جنوبی درباره رقص، باعث اعتراض و تجمع روحانیون در بیرجند شده و خبرگزاری فارس خبر داده که امامان جمعه این استان حتی برای حضور در نماز جمعه هم تحصن را ترک نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، جمعی از روحانیون استان خراسان جنوبی از روز چهارشنبه ۱۸ اسفند در حوزه علمیه بیرجند تحصن کرده‌اند که امامان جمعه هم در جمع آنان حضور دارند.

بنابراین گزارش، پنج‌شنبه شب معاون سیاسی وزیر کشور در جمع متحصنان حاضر شده اما خواسته متحصنان، عزل استاندار است. حتی امامان جمعه حاضر در تحصن هم امروز برگزاری نماز جمعه را به امامان جمعه موقت سپرده‌اند.

جنجال از آنجا آغاز شد که یک رسانه‌ اصولگرای محلی گزارش داد سید علی اکبر پرویزی، استاندار خراسان جنوبی در جلسه‌ای با هنرمندان گفته است: «آقای رئیس جمهور به خراسان شمالی سفر کردند که من در حاشیه سفر به ایشان گفتم مردم خراسان شمالی مردمی شاد هستند ساز و دهل‌شان تار و دف در همه حوزه‌ها هست و در مراسم عروسی‌های ما در منطقه باختاران‌ها خیلی مرسوم است که آقایان می رقصند؛ خانم ها می‌رقصند. اماکنی هم وجود دارد که خیلی به اسلام ومسلمین لطمه وارد نمی شود.»

روحانیون و امامان جمعه می‌گویند که این اظهارات صدور مجوز «رقص مختلط» در جشن‌ها و مهمانی‌ها است و آنها چنین چیزی را تحمل نخواهند کرد.

محمدرضا بابایی ماهانی امام جمعه فردوس از جمله حاضران در تحصن است که عنوان کرده «ما اگر جلوی مردم را رها کنیم خیابان‌ها، استانداری و فرمانداری‌ها را به هم می‌ریزند و ساکت نمی نشینند؛ ما خیلی ملاحظه کردیم و آرامش را حفظ کردیم.»

اما آقای پرویزی با انتشار بیانیه‌ای توضیح داده که منظور او «حرکات موزون» به عنوان یک «هنر آیینی» بوده که در بسیاری از استان‌های ایران اجرا می‌شود و «رقص مختلط و هنجارشکنانه مد نظر نبوده است».

او مدعی است که سخنانش «تحریف» شده تا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، بهانه‌ای برای حمله به دولت شود.

علی اکبر پرویزی، زاده خراسان شمالی است و پیش از این استاندار خراسان شمالی بوده است.

رقص‌های محلی ایرانی پس از جمهوری اسلامی و اعمال قوانین اسلامی، تا مرز نابودی پیش رفته و حضور زنان در رقص‌های آیینی و سنتی جز در برخی مناطق و استان‌ها تحمل نمی‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG