لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۷

واکنش‌ها در ایران به تهاجم روسیه علیه اوکراین؛ علی مطهری: صدا‌و‌سیما مانند یکی از مستعمرات روسیه گزارش می‌کند


حمله روسیه به اوکراین - آرشیو
حمله روسیه به اوکراین - آرشیو

حمله روسیه به اوکراین، واکنش‌های گسترده‌ای در میان کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است. بسیاری از کاربران اما با انتقاد از موضع دولتمردان جمهوری اسلامی و رسانه‌رسمی نسبت به این تحولات، ناخرسندی خود را به اشتراک گذاشتند.

علی مطهری نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با یادآوری «جدا شدن گرجستان و آذربایجان و ارمنستان از ایران توسط روسیه و حمایت شوروی از صدام در حمله به ایران» از جمله افرادی بود که از این موضع رسمی ایران انتقاد کرد و خواستار حفظ استقلال ایران در موضع‌گیری‌ها شده است.

علی مطهری در توئیتی نوشت که که ایران برای نشان دادن استقلال خود باید «تجاوز روسیه به اوکراین را محکوم کند.» مطهری موضع رسانه رسمی جمهوری اسلامی را هم مورد انتقاد قرار داد و نوشت که «فعلا که صدا و سیما اخبار را مانند یکی از مستعمرات روسیه گزارش می‌کند.»

امیر ابتهاج، روزنامه‌نگار هم با انتشار توئیتی نحوه خبررسانی صدا و سیمای جمهوری اسلامی و ادبیات مورد استفاده در رادیوی جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داد.

خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران، ویدئوهایی از پرواز اسکادران‌های روسی را با عنوان «حضور سنگین جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های روسیه در آسمان اوکراین» منتشر کرد که انتشار آن منجر به صدور تکذیبیه سفارت روسیه در تهران شد. سفارت روسیه در توییتی با ضمیمه کردن اسکرین‌شاتی از این ویدئوها، این خبر را «جعلی» و «پروپاگاندای ضدروس» توصیف کرد.

مریم شکرانی، روزنامه‌نگار، واکنش سفارت روسیه به این خبر تسنیم را تلویحا تامل برانگیز دانست و توئیت کرد: «وقتی چاپلوسی نتیجه عکس می‌دهد!»

شیما بابایی، فعال مدنی اما با انتقاد از سیاست‌ کج‌دار و مریز کشورهای غربی، با بیان این که «مردم افغانستان و اوکراین چوب مماشات غرب با تروریست‌ها و قلدران سیاسی را می‌خورند»، در توئیتی نوشت که«این سیاست محافظه‌کارانه‌ ارمغانی جز جنگ، کشتار و آوارگی برای مردمان بی‌‌پناه ندارد و دیر یا زود گریبان غرب را هم خواهد گرفت.»

بنفشه جمالی، فعال حقوق زنان و روزنامه‌نگار، با اشاره به «صدای آژیر قرمز و صدای انفجار»، حمله روسیه به اوکراین را یادآور خاطرات جنگ ایران و عراق دانسته است.

احسان گنجی، کارتونیست، با بیان این که روسیه با به رسمیت شناختن استقلال «ایالت‌های استقلال‌طلب اوکراین»، اکنون «روی کمک آنها برای حمله به حکومت مرکزی» این کشور حساب کرده، نسبت به اجرای سناریویی مشابه هشدار داده است.

منیره کاظمی، فعال سیاسی، نیز به مذاکرات جاری در وین میان کشورهای غربی و جمهوری اسامی ایران اشاره کرد و خاطر نشان کرده که «حمله پوتین به اوکراین باید درسی باشد برای غرب» که قول و وعده حکومت‌هایی این چنین قابل استناد نیست.

سارا معصومی، روزنامه‌نگار، نیز سخنان سفیر اوکراین در سازمان ملل در پایان نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد را بازنشر کرده است که او خطاب به همتای روس‌اش گفته که «جنایتکاران جنگی مستقیما به دوزخ میروند.»

به رغم انتقادات شدید جهانی نسبت به حمله روسیه به اوکراین، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه ۵ اسفند در واکنش به حمله روسیه به خاک اوکراین مدعی شد که این اتفاق، نتیجه «اقدامات تحریک‌آمیز ناتو» است.

حسین امیرعبداللهیان در توییتی علاوه بر طرح این ادعا، با بیان این که «ما توسل به جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم»، خواستار «برقراری آتش‌بس و تمرکز بر راه حل سیاسی و دموکراتیک» شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با بیان این که «منطقه اوراسیا در آستانه ورود به یک بحران فراگیر است»، ادعا کرد ادامه آنچه او «اقدامات تحریک‌آمیز ناتو با محوریت آمریکا» خوانده منجر به وقوع چنین وضعیتی شده است.

XS
SM
MD
LG