لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

وزیر اطلاعات: ۱۸۰ هزار کانال تلگرام را رصد کردیم


محمود علوی وزیر اطلاعات ایران
محمود علوی وزیر اطلاعات ایران

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی با بیان اینکه وزارت اطلاعات بر شبکه‌های اجتماعی اشراف دارد اعلام کرد که ۱۸۰ هزار کانال تلگرام در ایران رصد شده اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمود علوی که به مشهد سفر کرده است روز یکشنبه ۱۷ بهمن در دیدار با اساتید حوزه علمیه خراسان گفت که شبکه های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام و توئیتر در ایران مخاطبان زیادی دارند.

او با بیان اینکه دولت در برخورد با این پدیده‌ها به سمت شیوه‌های کنترل شده می رود گفت: «هم اکنون در تلگرام ۱۸۰ هزار کانال فعال است که ۹۰ درصد آنان بر اساس رصد انجام شده، اجتماعی و مربوط به ارتباطات فامیلی خانوادگی و دوستان است. از ۱۰ درصد باقی مانده دیگر، هفت درصد سیاسی و سه درصد دیگر کانال های منحرفی است که دو و نیم درصد آن فاسد و غیراخلاقی و نیم درصد ضددین هستند.»

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی با بیان اینکه تا کنون بسیاری از مدیران کانالهای ضددین شناسایی و دستگیر شده‌اند، گفت که تعدادی از کانال‌های غیر‌اخلاقی نیز با اعلام به مدیریت مرکزی تلگرام در آلمان مسدود می‌شود.

با این حال او با تاکید بر اشراف صفحات اینترنت گفت: «مزاحمتی برای مردم ایجاد نمی‌کنیم مگر مواردی که به نظام ضربه می‌زند.»

وزیر اطلاعات درباره نحوه بررسی کانال‌های تلگرام و شناسایی مدیران سایت‌های غیراخلاقی توضیح بیشتری نداد اما سخنان او شائبه کنترل این شبکه اجتماعی از سوی دستگاههای امنیتی را قوت بخشید.

استفاده از شبکه های اجتماعی و نحوه برخورد با آن در سالهای اخیر بارها مورد انتقاد تند برخی از روحانیون عالیرتبه و مراجع تقلید قرار گرفته است. گزارش‌های مختلفی نیز از برخورد با افرادی که از شبکه‌های اجتماعی برای فعالیت در حوزه مدلینگ و فیلم و عکس مجالس استفاده می کنند، منتشر شد. مقامات قضایی این فعالیت‌ها را «موجب فساد و بی بند و باری» توصیف کرده‌اند.

بسیاری از شبکه های اجتماعی در ایران فیلتر بوده یا با مشکلات خدمات دهی روبرو هستند این درحالیست که شبکه تلگرام با این محدودیت ها مواجه نشده و از سوی رسانه‌های رسمی داخلی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG