لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۳۲

سرخط خبرها

مقام قضایی از بازداشت شش نفر در ارتباط با پرونده مدلینگ در تبریز خبر داد

نمونه‌ای از عکس‌های منتشر شده مدل‌های اینستاگرامی-آرشیو

معاون دادستان تبریز از دستگیری شش نفر در ارتباط با مدلینگ و جرایم فضای مجازی خبر داد.

به گزارش ایرنا، احمد موقری، گفت که چهار مرد و دو زن، از جمله دو عکاس در رابطه با پرونده مدلینگ دستگیر شده‌اند.

او گفت: «متهمان پرونده مدلینگ از طریق کانال تلگرام برای معرفی محصولات آرایشی و لباس با پوشش نامناسب اقدام می‌کردند.»

طی ماههای اخیر اخبار متعددی از دستگیری افرادی که برای تبلیغ لباس و لوازم آرایش در فضای مجازی فعالیت می کردند، تحت عنوان برخورد با «مدلینگ غیرمجاز» منتشر شده است.

پلیس فتا و مقام‌های قضایی عمدتا مراکز خدمات مجالس عروسی، آرایشگاهها و مراکز خدمات عکاسی و فیلمبرداری را محل فعالیت مدلینگ معرفی کردند. با این حال هیچ معیاری برای تشخیص فعالیت‌های غیرقانونی مدلینگ ارائه نشده است.

در پی انتشار اخبار متعدد درباره برخورد با فعالیت‌های غیرمجاز در فضای مجازی، پلیس فتا و وزیر ارتباطات اعلام کردند که کانال‌های خبری و اطلاع رسانی با کاربران بیش از ۵ هزار نفر موظف به معرفی مدیر کانال و دریافت مجوز می‌شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

آخرین رژه موتورسواران موسوم به «غرش صاعقه» در واشنگتن؛ ابراز امیدواری پرزیدنت ترامپ برای ادامه این رژه در سالهای بعد

یک افسر ارتش و همسرش در روز عروسی در حاشیه رژه سال گذشته «غرش صاعقه» در واشنگتن.

روز یکشنبه پنج خرداد آخرین باری است که واشنگتن پایتخت آمریکا صحنه رژه کاروان موتورسواران موسوم به «غرش صاعقه» است. در این روز بنا به سنتی سالانه، صدها هزار موتور سوار برای ادای احترام به سربازان آمریکایی جان باخته در جنگ و تجلیل از سربازانی که مفقودالاثر شده اند از مقر پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا در حومه شهر واشنگتن واقع در ایالت ویرجینیا به سوی بنای یادبود سربازان کشته شده در جنگ ویتنام حرکت می کنند.

برای بسیاری از مردم آمریکا حرکت موتورسواران با غرش موتورهای هارلی دیویدسون، زیر عنوان «غرش صاعقه» در سه دهه گذشته مترادف بوده است که آن را حرکتی مظهر آزادی می خوانند.

نام «غرش صاعقه» از بمباران ویتنام شمالی در سال ۱۹۶۵ گرفته شد که موسوم به عملیاتی با همین نام بود. اولین رژه موتورسواران در واشنگتن در سال ۱۹۸۷ با خواست روشن شدن وضعیت نیروهای آمریکایی مفقود الاثر در جنگ ویتنام آغاز شد با این تصور که در اسارت هستند.

گفته شده به علت برخی از مسائل تدارکاتی و هزینه ای که بر شهر تحمیل می شود و نیز دشواری های موتور سواری برای بسیاری از کسانی که به سنین بالای هشتاد سالگی رسیده اند، این آخرین باری ست که رژه موتورسواران برگزارمی شود.

با این حال پرزیدنت ترامپ که در سفر ژاپن به سر می برد، ابراز امیدواری کرد این رژه سال بعد و سالهای بعد ادامه یابد.

آمار پنتاگون نشان می دهد هنوز سرنوشت بیش از هشتاد هزار نیروی نظامی آمریکا روشن نیست. حدود ۷۳ هزار نفر از جنگ جهانی دوم و هفت هزار نفر از جنگ کره و حدود هزار و ششصد نفر از جنگ ویتنام هنوز مفقود هستند و اطلاعاتی درباره آنها نیست.

کنگره آمریکا ،در سال ۱۹۷۱ قانونی وضع کرد که آخرین دوشنبه ماه مه را روز یادبود و تجلیل از آمریکائیان جان باخته در جنگ ها می شناسد و آمریکائیان با استفاده از تعطیلی دو روز آخر هفته، علاوه بر شرکت در آئین های گرامی داشت نیروهای مسلح در گردهمایی های خانوادگی و گشت و گذارهای بین شهری نیز شرکت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بانوی اول آمریکا در دیدار از موزه هنرهای دیجیتالی توکیو با بچه ها نقاشی کشید

در حاشیه دیدار رئیس جمهور آمریکا و همسرش از ژاپن، بانوی اول آمریکا به همراه «آکی آبه» همسر نخست وزیر ژاپن به دیدن موزه هنرهای دیجیتال توکیو رفت.

خانم ترامپ و خانم آبه در اتاق آکواریوم دیجیتالی با کودکان دبستانی که به آنجا آمده بودند، مشغول کار هنری شدند و نقاشی حیوانات دریایی را روی دیوار کشیدند.

این دانش آموزان از منطقه «ستاگایا» آمده بودند که میزبان تیم آمریکا برای بازیهای المپیک و پارالمپیک سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

نقاشی ها با عبارت «بهترین باش» که شعار خانم ترامپ برای مقابله با قلدری در مدارس است، روی دیوارهای نمایشگاه منعکس شدند.

ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا و آکی آبه همسر نخست وزیر ژاپن به دیدن موزه هنرهای دیجیتالی توکیو رفتند
ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا و آکی آبه همسر نخست وزیر ژاپن به دیدن موزه هنرهای دیجیتالی توکیو رفتند

همزمان با فعالیت هنری بانوان اول دو کشور آمریکا و ژاپن، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز در هوای بسیار گرم توکیو مشغول بازی گلف بودند. این، پنجمین بازی گلف آنها از زمان آغاز ریاست جمهوری آقای ترامپ است.

روز دوشنبه، رئیس جمهور و بانوی اول آمریکا به همراه نخست وزیر ژاپن و همسرش در مراسمی که در کاخ سلطنتی برپا خواهد شد شرکت خواهند کرد.

رئیس جمهور ترامپ، نخستین مقام دولتی است که با امپراتور جدید ژاپن «ناروهیتو» ملاقات خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فشارها بر ایران و احتمال مذاکره با آمریکا از جمله موضوعات دیدار پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر ژاپن خواهد بود

همزمان با دومین روز سفر رئیس جمهوری ایالات متحده در ژاپن، برخی منابع می‌گویند موضوع ایران و فشارها بر تهران از جمله موضوعات مورد بحث بین پرزیدنت دونالد ترامپ و شینزو آبه خواهد بود.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت که موضوع حساس در مذاکرات دو رهبر، ایران است. پرزیدنت ترامپ در حالی به ژاپن سفر کرد که ساعتی قبل از سفر، دستور به اعزام ۱۵۰۰ نیروی جدید به خاورمیانه داد تا در صورت نیاز با تهدیدهای جمهوری اسلامی مقابله کند.

ژاپن، در حالی که متحد اصلی ایالات متحده است، از مشتریان نفت ایران به حساب می‌آید. تا پیش از این ژاپن از جمله چند کشوری بود که توسط آمریکا دارای معافیت خرید نفت و گاز از ایران بود، اما این معافیت از ماه گذشته پایان یافت.

تنها دو هفته پیش وزیر امور خارجه ایران نیز به توکیو سفر کرده بود و برخی رسانه ها تائید کرده اند که نخست وزیر ژاپن سرگرم بررسی سفر احتمالی در اواخر خرداد به تهران است.

واشنگتن پست در گزارش خود اشاره کرده که احتمال دارد شینزو آبه تلاش کند نقش میانجی را میان آمریکا و ایران بازی کند.

پیشتر مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی امکان مذاکره با آمریکا را رد کرده بودند. آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هفته گذشته مذاکره با آمریکا را «سم» توصیف کرده و گفته بود امکان گفت‌وگو با این کشور وجود ندارد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، هفته گذشته و پس از دیدار با مقام‌های ژاپنی نیز گفته بود که در حال حاضر «هیچ امکانی» برای مذاکره با آمریکا وجود ندارد.

هرچند تنش بین ایران و ایالات متحده افزایش یافته است، اما مقام های آمریکا بارها گفته اند هدف آنها جنگ نیست و قصد دارند رفتار جمهوری اسلامی را اصلاح کنند.

آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران بزرگترین دولت حامی تروریست است و برنامه موشکی این کشور امنیت متحدان آمریکا را به خطر انداخته است.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد، که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در دفتر وزیر نفت ایران دستگاه کارتخوان، طلا و ارز کشف شد؛ جزئیاتی از اختلاف وزارت نفت و اطلاعات

هر دستگاه کارتخوان قابلیت نقل و انتقال نامحدود پول را دارد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران از کشف یک دستگاه کارتخوان در دفتر بیژن زنگنه وزیر نفت ایران خبر داده است. رسانه های ایران می گویند این دستگاه کارتخوان «دهها میلیارد تومان» چرخش مالی داشته است.

بیانیه وزارت اطلاعات درباره دلایل وجود این دستگاه کارتخوان توضیح نداده اما همزمان رسانه ها می گویند درباره کشف این دستگاه کارتخوان در دفتر وزیر نفت، بین محمود علوی وزیر اطلاعات و بیژن زنگنه اختلاف نظر ایجاد شده است.

فساد سیستماتیک در جمهوری اسلامی در سالهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته، ضمن اعلام حمایت از مردم ایران، گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

پیشتر یک نماینده مجلس ایران فاش کرده بود که سه دستگاه کارتخوان در دفتر وزیر نفت کشف شده است.

گفته شده یکی از این کارتخوانها متعلق به آبدارچی دفتر وزیر بوده است.

همچنین برخی از کشف مقادیر قابل توجهی طلا و ارز در دفتر وزیر نفت گفته اند.

مشخص نیست چطور این کارتخوان ها کشف شده اند. هر دستگاه کارتخوان قابلیت نقل و انتقال نامحدود پول را دارد.

وزارت نفت ایران در دفاع خود گفته که یک کارمند به خاطر تخلف اخراج شده است. با این حال این وزارتخانه توضیح نداد که وجود این دستگاههای کارتخوان بدون اطلاع وزیر نفت چطور امکان پذیر بوده است.

یک نماینده مجلس مدعی شد بیژن زنگنه مانع تحقیقات بیشتر شده است.

در ماههای اخر حساب توئیتر فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در رشته توئیت هایی با عنوان «چهره‌های فساد رژیم ایران»، به مقام های فاسد جمهوری اسلامی می پردازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: دادگاهی در عراق سه فرانسوی را به جرم عضویت در داعش به اعدام محکوم کرد

عکس از آرشیو

دادگاهی در عراق سه شهروند فرانسوی را به دلیل پیوستن به گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی یا داعش مجرم شناخته و آنها را به مرگ محکوم کرده است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۵ خرداد در گزارشی از قول دو مقام مسئول دادگاه در بغداد، ضمن اعلام این خبر، نوشت که حکم صادره قابل تجدیدنظر خواهی است.

یکی از مقام‌ها که نخواست هویتش فاش شود به رویترز گفته، «پس از آن که ثابت شد آنها اعضای گروه تروریستی دولت اسلامی بودند، به اعدام محکوم شدند.»

منابع آگاه قضایی عراق می‌گویند محاکمه ۱۴ شهروند فرانسوی مظنون به عضویت در گروه داعش از ماه مارس گذشته در دادگاه‌های این کشور آغاز شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دانش آموز کانزاسی همزمان با گرفتن دیپلم، از دانشگاه هاروارد نیز فارغ التحصیل شد

برکستون مورال همزمان با دبیرستان از دانشگاه نیز فارغ التحصیل شد

یک دانش آموز ۱۷ ساله در ایالت کانزاس، همزمان با فارغ التحصیلی از دبیرستان، مدرک لیسانس خود را نیز از دانشگاه «هاروارد» دریافت خواهد کرد.

«برکستون مورال» تنها دانش آموزی است که توانسته دو مدرک دیپلم و لیسانس را همزمان با هم بگیرد.

دورنمایی از دانشگاه هاروارد - کمبریج، ماساچوست
دورنمایی از دانشگاه هاروارد - کمبریج، ماساچوست

برکستون که از درس های دبیرستان کسل شده بود و به دنبال چالش جدیدی می گشت، همزمان با تحصیلات دبیرستانی در دانشگاه «آنلاین» هاروارد نیز ثبت نام کرد.

دانشگاه هاروارد این برنامه تحصیلی خود را برای افرادی که شاغل هستند و یا در رده سنی دانشجویان دیگر قرار نمی گیرد ارائه داده است. هر چند بیشتر کلاس ها اینترنتی برگزار می شود، ۱۶ واحد درسی نیز باید با حضور فیزیکی دانشجو در دانشگاه پاس شود.

در این پروسه، مسئولان دبیرستان نیز از حجم تکالیفش کم کردند تا بتواند به درسهای دانشگاهش برسد.

برکستون لیسانس خود را در رشته دولت‌شناسی با رشته فرعی ادبیات انگلیسی دریافت خواهد کرد و امیدوار است به دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد راه یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات پارلمان اروپا در سومین روز ادامه یافت

انتخابات پارلمان اروپا از صبح روز یکشنبه ۵ خرداد با رای گیری در کشورهایی که بیشترین کرسی در این پارلمان را دارند، از جمله آلمان و فرانسه ادامه یافته است. این انتخابات از سه روز پیش در برخی از کشورها آغاز شده است.

این انتخابات در کشورهای مختلف از جمله بریتانیا، هلند، ایرلند، اسلواکی، لتونی، مالت و جمهوری چک برگزار شده، قرار است روز یکشنبه در تمام ۲۸ کشورهای عضو اتحادیه اروپا به پایان برسد.

انتخابات روز یکشنبه در پنج کشور یعنی آلمان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و لهستان برگزار شده است.

انتخابات پارلمان اروپا در حالی برگزار شده که هراس از قدرت‌گیری گروه‌های راست افراطی و انتشار اخبار جعلی، آن را تحت تاثیر قرار داده است.

رای‌دهندگان اروپایی برای انتخاب ۷۵۱ نماینده پارلمان اروپا پای صندوق‌های رای می‌روند. این تعداد پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به ۷۰۵ نفر کاهش پیدا خواهد کرد.

نتیجه انتخابات پارلمان اروپا تا یک‌شنبه شب و پایان رای‌گیری در همه کشورها منتشر نخواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر رئیس جمهوری آمریکا به ژاپن؛ پرزیدنت ترامپ و شینزو آبه برای توافق منصفانه تجاری تلاش می کنند

رئیس‌جمهوری آمریکا دومین روز از سفرش به ژاپن را در حالی با بازی گلف در کنار شینزو آبه نخست وزیر این کشور آغاز کرده است که مقامات دو کشور برای رسیدن به یک توافق «منصفانه» تجاری تلاش می کنند.

پرزیدنت دونالد ترامپ اوایل صبح روز یکشنبه ۵ خرداد، در صفحه توئیتر خود با انتشار عکس‌هایی از رفتن به بازی گلف در کنار نخست وزیر ژاپن نوشت.

خبرگزاری رویترز در این باره گزارش داد که رئیس جمهوری ایالات متحده در حالی که لباس قرمز رنگی پوشیده بود و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن که کت آبی‌ و شلوار سفیدرنگ به تن داشت، پیش از شروع بازی گلف به روی خبرنگاران لبخند زدند.

همچنین دفتر آبه پس از آن تصویری از «سلفی» این مقام‌ها منتشر کرد. نخست‌وزیر ژاپن نیز در پیامی ابراز امیدواری کرده است تا ائتلاف ژاپن و آمریکا حتی «خلل‌ناپذیرتر» از حال حاضر شود.

نخست وزیر ژاپن نزدیک ترین دوست پرزیدنت ترامپ در بین رهبران جهان محسوب می‌شود و این پنجمین بار است که آن‌ها در کنار هم از آغاز زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ بازی گلف انجام می دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره نوشته است که استراتژی آبه این است که کشور خود را از در بین تنش های تجاری ایالات متحده و ژاپن حفظ کند.

پس از آن پرزیدنت ترامپ به تماشای یک مسابقه کشتی سنتی به نام «سومو» رفت و جام «پرزیدنت» را به برنده مسابقه اهدا کرد.

سومو کشتی باستانی ژاپن محسوب می شود که در آن دو کشتی‌گیر سعی می‌کنند حریف را از رینگ مدور خارج کنند یا یک جای بدن او غیر از کف پایش را به زمین برسانند.

گفته می‌شود قدمت آن به ۱۵۰۰ سال می‌رسد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در حال اهدای جام به برنده مسابقه کشتی سومو در توکیو
پرزیدنت دونالد ترامپ در حال اهدای جام به برنده مسابقه کشتی سومو در توکیو

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که در این سفر، مسائل تجاری و نظامی را با نخست وزیر ژاپن مورد بررسی قرار می دهد.

رئیس جمهوری ایالات متحده که توافق‌های پیشین تجاری آمریکا و دیگر کشورها را ناعادلانه می‌داند، شنبه شب در دیدار با مدیران تجاری و صنعتی ژاپن گفته بود که واشنگتن و توکیو به سختی در حال گفت‌وگو برای رسیدن به توافق منصفانه هستند.

پرزیدنت ترامپ که به همراه بانوی اول ملانیا در یک سفر رسمی به ژاپن رفته، قرار است روز دوشنبه با امپراتور ژاپن دیدار کند. این اولین دیدار رهبر یک کشور با امپراتور جدید ژاپن پس از بر تخت نشستن او محسوب می‌شود.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: ترکیه برای شورشیان سوریه سلاح تامین می کند

مقامات ارشد اپوزیسیون سوریه اعلام کردند که ترکیه به منظور دفع حملات مورد حمایت روسیه، برای شورشیان سوری سلاح تامین می‌کند.

خبرگزاری رویترز، روز شنبه ۴ خرداد به نقل از یک فرمانده نیروهای مخالف دولت بشار اسد نوشت که ترکیه آمادگی خود را برای حفظ نفوذش در شمال غربی سوریه اعلام کرده است.

در این گزارش از تجهیزات ارسال شده به چندین خودروی زرهی، پرتاب کننده موشکی گراد، موشک‌های هدایت شونده ضد تانک و موشک‌های تاو اشاره شده است.

یک شاهد عینی و یکی از شورشیان نیز اعلام کرده که شبانه یک کاروان نظامی ترکیه وارد پایگاهی در شمال حماة در نزدیکی جبل الزاویه در حومه جنوبی ادلب شده است.

هنوز ترکیه به این خبر واکنشی نشان نداده‌ است.

همچنین ناجی مصطفی، سخنگوی جبهه آزادی بخش ملی که تحت حمایت ترکیه است، تامین تجهیزات تسلیحاتی را نه تکذیب و نه تایید کرده است.

به گزارش رویتز او گفته است که یک انبار بزرگ تسلیحات مملو از خودروهای زرهی، موشک‌های ضد تانک و به همراه حمایت‌های لجستیکی برادران ترک را داریم.

از سوی دیگر یک منبع مرتبط با ارتش سوریه به رویترز گفته است که این ارتش حملات خود را در شمال غربی سوریه تشدید خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که یک منبع اطلاعاتی غربی مدعی شده واشنگتن برای مخالفان تحت حمایت ترکیه چراغ سبز نشان داده است تا از موشک‌های تاو استفاده کنند.

پیش از این واشنگتن، اعلام کرده بود که علامت هایی وجود دارد که بشار اسد در آخرین حملات خود از گازهای سمی استفاده کرده است و اگر این موضوع ثابت شود به سرعت و به شکل مناسب به آن پاسخ متقابل داده می شود.

گروه‌های مخالف بشار اسد اخیرا مدعی شده بودند که حکومت این کشور در جریان حمله به مواضع مخالفان در استان ادلب در روز یک‌شنبه ۱۹ مه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.

پیشتر و به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر سر آنچه استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی عنوان شده است، نیروهای آمریکایی دو بار در تاریخ‌های آوریل ۲۰۱۷ و آوریل ۲۰۱۸ مواضع سوریه را بمباران کرده‌اند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

علی‌ لاریجانی برای دوازدهمین سال رئیس مجلس شد؛ هیچ نماینده زنی در هئیت‌رئیسه نیست

در انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در حالی علی لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی در سمت ریاست ابقا شد که یک وزیر کابینه محمود احمدی‌نژاد جایگزین علی‌ مطهری شد و باز هم هیچ نماینده زنی در هیئت رئیسه مجلس حضور ندارد.

انتخابات هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۵ خرداد برگزار شد. علی لاریجانی که حمایت فراکسیون مستقلان مجلس را به همراه داشت با ۱۵۵ رای از محمدرضا عارف از فراکسیون امید پیشی‌گرفت و بار دیگر رئیس مجلس شورای اسلامی باقی ماند.

علی لاریجانی، اصولگرای حامی دولت نسبت به سال گذشته رای‌کمتری کسب کرد با این حال توانسته است همچنان عنوان طولانی ترین دوره ریاست در ادوار مجلس شورای اسلامی را حفظ کند. او پیش از این نیز سمت‌های ارشد حکومتی را برعهده داشت.

اما در انتخاب نائب رئیسی مجلس مسعود پزشکیان از فراکسیون امید به عنوان نائب رئیس اول در سمت خود باقی ماند. همچنین علی مطهری که برای یکسال این عنوان را به همراه داشت، از این سمت کنار رفت و عبدالرضا مصری از فراکسیون نمایندگان ولایی با ۱۴۳ رای جایگزین او شد.

علی مطهری تنها نماینده مجلس است که درباره حصر سران جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز اظهارنظر صریح می‌کند و مسئولیت آن را متوجه رهبر جمهوری اسلامی کرده است.

همچنین عبدالرضا مصری که نائب رئیس دوم مجلس شده در دولت اول احمدی‌نژاد وزیر رفاه و تأمین اجتماعی بوده و نماینده کرمانشاه و از اصولگریان در مجلس است.

انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هر سال یک‌بار تکرار می شود.

امسال محمد عاشوری، بهروز نعمتی، اسدالله عباسی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، محمدعلی وکیلی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، علیرضا رحیمی، اکبر رنجبرزاده و احمد امیرآبادی فراهانی اعضای هئیت رئیسه مجلس هستند و همچون سال گذشته هیچ نماینده زن در این هیئت حضور ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: چند سلاح کوچک کره شمالی من را نگران نمی کند

رئیس جمهور ایالات متحده آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی را «کم اهمیت» دانست و گفت که این موضوع مایه نگرانی او نیست.

پرزیدنت ترامپ، روز یکشنبه ۵ خرداد، در صفحه توئیتر خود نوشت که «کره شمالی چند، سلاح کوچک پرتاب کرد که برخی از افراد من و دیگران را نگران کرد اما من را نه، من اطمینان دارم که رئیس کیم به وعده‌های خودش به من پایبند است.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این‌باره نوشته است که «گمان می‌رود برخی از افراد من خطاب به جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید باشد که شنبه در جمع خبرنگاران گفته بود آزمایش‌های موشکی کوتاه‌برد کره‌شمالی در اوایل ماه جاری میلادی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است.»

آقای بولتون در واکنش به آزمایش‌های موشکی چهارم و نهم مه گفته بود که تردیدی در مورد نقض قطعنامه‌های شورای امنیت وجود ندارد.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه‌کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید که تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید که لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

پیونگ یانگ اما روز جمعه با این ادعا که واشنگتن عمدا مذاکرات سران دو کشور در مورد عاری‌سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های اتمی را به بن‌بست کشانده است، گفت تا وقتی که آمریکا تغییر رویه ندهد مذاکرات از سر گرفته نخواهد شد.

این در حالی است که کره جنوبی – متحد آمریکا در شرق آسیا – ۱۹ اردیبهشت اعلام کرد همسایه شمالی دست به آزمایش دو موشک با بردهای ۲۷۰ و ۴۲۰ کیلومتر زده و کیم جونگ اون رهبر این کشور شخصا بر آنها نظارت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حواشی توهین یک مداح به اهل سنت در صدا و سیما؛ مدیر شبکه پنج اخراج و مداح با وثیقه آزاد شد

انتقادها از صدا و سیما در پی توهین یک مداح به خلفای مورد احترام اهل سنت، به اخراج مدیر شبکه پنچ و احضار مداح توهین کننده به دادسرا منجر شد.

خبرگزاری ایرنا یکشنبه ۵ خرداد گزارش داد که احمد قدمی مداح اهانت کننده به مقدسات اهل سنت در یکی از برنامه های شبکه پنج تلویزیون دولتی ایران، به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار، و با قرار تامین کیفری آزاد شد.

این مداح هفته گذشته در برنامه‌ای مذهبی به خلفای راشدین و عایشه، همسر پیامبر اسلام، توهین کرده بود. اگر چه توهین مداحان به مقدسات اهل سنت بارها در محافل مختلف صورت گرفته بود، اما هیچ گاه این موضوع از برنامه های رادیو و تلویزیون ایران پخش نشده بود.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها نسبت به نقض حقوق اقلیت های مذهبی در ایران هشدار داده است. با اینکه رهبران جمهوری اسلامی مسلمان هستند اما میلیون ها اهل سنت ایران با محدودیت هایی مواجه اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گردباد در ایالت اوکلاهما آمریکا دست کم دو کشته برجای گذاشت

گردباد در ایالت اوکلاهما در آمریکا دست کم دو کشته و تعدادی مفقود برجای گذاشت.

در حالیکه در اواخر بهار توفان و گردبادهای ناگهانی در جنوب و شرق آمریکا افزایش می یابد، سی بی اس گزارش داد که در شهر «ال رنو» گردباد خساراتی به یک منطقه از شهر زد.

معمولا قبل از وقوع گردباد هشدار داده می شود اما عمده خسارت در جایی که خانه های متحرک در آن قرار داشت.

تصاویر بعد از گردباد نشان می دهد که چند خانه از جای خود کنده شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا: تنها موضوع قابل مذاکره با نیکلاس مادورو، شرایط خروج او از قدرت است

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به دور دیگری از مذاکرات نمایندگان خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا و نیکلاس مادورو، اعلام کرد که تنها راه حل برای بحران سیاسی ونزوئلا خروج مادورو از قدرت است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، شنبه شب ۴ خرداد با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا «از خواست مردم ونزوئلا برای احیای دموکراسی در کشورشان و پایان بخشیدن به رژیم نامشروع مادورو» حمایت می‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «انتخابات آزاد تحت نظارت یک ظالم ممکن نیست. همان طور که بارها اعلام کرده ایم، باور داریم که تنها موضوع قابل مذاکره با نیکلاس مادورو، شرایط خروج او از قدرت است. ما امیدواریم گفت و گوهای اسلو به این موضوع متمرکز باشد و اگر چنین باشد، امیدوار به پیشرفت مذاکرات هستیم.»

اشاره وزارت خارجه آمریکا به مذاکراتی است که در روزهای آینده با میانجیگری دولت نروژ بین نمایندگان مادورو و خوان گوایدو برگزار خواهد شد.

نیکلاس مادرو در روزهای گذشته در میان طرفداران خود اعلام کرد که انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار می‌کند و جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در واکنش به آن در پیام توئیتری گفت که تنها راه برای ونزوئلا خروج مادورو از قدرت است.

ایالات متحده و بیش از پنجاه کشور از سه ماه پیش خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند و خواستار کناره گیری مادورو هستند که از حمایت روسیه، ایران، چین و کوبا برخوردار است. مادور پیشنهاد داده که انتخابات زودهنگامی برگزار کند تا آن را جایگزین مجمع ملی کند که به انتخاب گوایدو منجر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عراق همزمان با سفر ظریف به بغداد بار دیگر پیشنهاد میانجیگری بین ایران و آمریکا را داد

همزمان با ورود وزیر امور خارجه ایران به عراق، رئیس پارلمان آن کشور از آمادگی برای میانجیگری بین ایران و آمریکا خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، تلویزیون دولتی عراق این سخنان محمد حلبوسی را شنبه شب ۴ خرداد پس از آن پخش کرد که محمد جواد ظریف برای یک سفر دو روزه و دیدار با مقام‌های عراق وارد بغداد شد.

پیش از سفر وزیر خارجه ایران به عراق، بغداد و چند شهر دیگر شاهد تظاهرات مردم این کشور بود که از دولت می‌خواستند کشورشان را از جنگ و درگیری احتمالی بین ایران و آمریکا دور نگه دارد.

عراق پیشتر نیز پیشنهاد میانجیگری بین ایران و آمریکا را مطرح کرده بود.

تنش بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران در پی سخت‌تر شدن تحریم های آمریکا علیه ایران و تهدید مقامات جمهوری اسلامی به جلوگیری از صدور نفت از تنگه هرمز، بالا گرفت.

ایالات متحده در اواخر اردیبهشت ۹۸ با اعزام ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به منطقه خاورمیانه، آرایش نظامی‌ خود را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی جمهوری اسلامی برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی یا متحدان آن عنوان شده، تقویت کرده است.

علاوه بر این، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه پدافند موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود، به منطقه بازگردانده است. رئیس جمهوری آمریکا نیز اعلام کرد که با درخواست وزارت دفاع موافقت کرده و دستور اعزام یک هزار و پانصد نیرو به خاورمیانه را، در راستای سیاست بازداشتن ایران، صادر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نمایندگان خوان گوایدو و نیکلاس مادورو برای مذاکرات حل بحران سیاسی ونزوئلا به نروژ رفتند

نروژ اعلام کرد که نمایندگان دولت نیکلاس مادورو و نمایندگان خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، برای گفت و گو درباره حل بحران سیاسی این کشور راهی اسلو، پایتخت نروژ شدند.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه نروژ شنبه شب ۴ خرداد با اعلام خبر افزود که دولت کشورش مسیر مذاکرات هفته آینده دو طرف را هموار کرده است و متعهد است که از جستجو برای یافتن راه حل مورد توافق بازیگران اصلی سیاست ونزوئلا حمایت ‌کند.

مذاکرات نمایندگان مادورو و گوایدو در نروژ در حالی برگزار خواهد شد که نیکلاس مادورو در روزهای گذشته در میان طرفداران خود اعلام کرد که انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار می‌کند و جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در واکنش به آن در پیام توئیتری گفت که تنها راه برای ونزوئلا خروج مادورو از قدرت است.

ایالات متحده و بیش از پنجاه کشور از سه ماه پیش خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند و خواستار کناره گیری مادورو هستند که از حمایت روسیه، ایران، چین و کوبا برخوردار است. مادورو در صدد آن است تا با برگزاری انتخابات زودهنگام، منتخبان آن را جایگزین نمایندگان کنونی مجمع ملی کند که گوایدو را به ریاست انتخاب کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ از حکم قاضی فدرال برای توقف ساخت دیوار مرزی انتقاد کرد: به نفع قاچاقچیان است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عصر شنبه ۴ خرداد حکم یک قاضی فدرال برای توقف دو فاز کلیدی عملیات ساخت دیوار مرزی در جنوب کشور را علیه امنیت مرزی و به نفع قاچاقچیان انسان و مواد مخدر دانست.

پرزیدنت ترامپ که برای انجام یک سفر رسمی به ژاپن رفته است، در توئیتی نوشت، «یک قاضی فعال دیگر منسوب اوباما به تازگی حکمی علیه بخشی از دیوار جنوبی صادر کرده که عملیات ساخت آن قبلا آغاز شده است.»

او افزود: «این حکمی علیه امنیت مرزی و به نفع جرم، و قاچاقچیان مواد مخدر و انسان است. ما خواستار تجدیدنظر سریع هستیم.»

پیشتر، یک قاضی فدرال آمریکا حکم داد دو فاز کلیدی عملیات ساخت‌وساز دیوار مرزی در جنوب کشور متوقف شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جایزه «نخل طلا» کن ۲۰۱۹ برای نخستین بار به کره‌جنوبی رسید

بونگ جون-هو ۴۹ ساله و قبلا دو دوره دیگر در جشنواره کن شرکت کرده بود.

برای نخستین بار در هفتاد دو دوره فستیوال کن، جایزه «نخل طلا»ی این جشنواره به یک کارگردان از کره جنوبی رسید.

هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره فیلم کن ۲۰۱۹ به ریاست «الخاندرو گونزالز ایناریتو» جایزه نخل طلای بهترین فیلم این رویداد سینمایی را به فیلم کمدی سیاه «پارازیت» به کارگردانی «بونگ جون-هو» اعطا کرد.

در این فستیوال برای این جایزه ۲۱ فیلم رقابت داشتند.

بونگ جون-هو ۴۹ ساله و قبلا دو دوره دیگر در جشنواره کن شرکت کرده بود.

این دومین سال پیاپی است که جایزه نخل طلایی به فیلمی از آسیا می رسد. سال گذشته «دزدان فروشگاه» محصول کشور ژاپن موفق شد این جایزه را به خودش اختصاص دهد و حالا یک فیلمساز کره ای این تندیس را بار دیگر به شرق اسیا می برد.

فقط عباس کیارستمی توانسته به عنوان یک ایرانی جایزه «نخل طلا» را در سال ۱۹۹۷ برای فیلم «طعم گیلاس» از آن خود کند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پنس: دانش‌آموختگان آکادمی نظامی «وست پوینت» انتظار دیدن جنگ را داشته باشند

معاون رئیس جمهوری آمریکا شنبه ۴ خرداد با حضور در آکادمی نظامی «وست پوینت» گفت، دانش‌آموختگان این مرکز باید انتظار دیدن جنگ را داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک پنس گفت «برخی از شما به جنگ علیه تروریست‌های افراطی اسلامی در افغانستان و عراق خواهید پیوست.»

حضور مایک پنس در مراسم فارغ‌التحصیلی بیش از ۹۸۰ دانشجوی این مرکز در حالی است که آمریکا جهت بازدارندگی ایران، ۱۵۰۰ نیروی جدید به خاورمیانه اعزام می‌کند.

آکادمی وست پوینت در نیویورک، یکی از مراکز عمده آموزشی نظامی در ایالات متحده محسوب می‌شود و دانشجویان آن باید یک دوره چهار ساله آموزشی را بگذارنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پایان هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن؛ جایزه کارگردانی به فیلم «احمد جوان» رسید

هیئت داوران فستیوال فیلم کن و «الخاندرو گونسالس اینیاریتو» (وسط) که ریاست این گروه را بر عهده داشت.

فستیوال فیلم کن با شناسایی برندگان، به کار خود پایان داد. در این بین فیلم «روزی روزگاری هالیوود» که بازیگران سرشناس زیادی داشت، نتوانست جایزه ای ببرد.

در حالیکه برای نخستین بار در هفتاد دو دوره فستیوال کن، جایزه «نخل طلا»ی این جشنواره به یک کارگردان از کره جنوبی رسید، نگاهی به دیگر برندگان داریم:

در مراسم پایانی کن، جایزه بزرگ هیات داوران (Grand Prix) به فیلم «آتلانتیک» ساخته «متی دیوپ» فیلمساز فرانسوی- سنگالی اهدا شد.

همچنین جایزه بهترین فیلمنامه به «سلینا سکیاما» برای فیلم«پرتره بانویی در آتش» رسید. پیشتر، از ایران اصغر فرهادی این جایزه را برده بود.

جایزه بهترین بازیگر زن را «امیلی بیچام» برای بازی در فیلم «جوی کوچک» ساخته جسیکا هاسنر دریافت کرد.

بیچام ۳۵ ساله، بازیگر بریتانیایی-آمریکایی است و پیش از این در فیلم «درود بر سزار» و مجموعه «در بدلندز» بازی کرده بود.

جایزه بهترین بازیگر مرد امسال کن هم به «آنتونیو باندراس» برای فیلم «درد و افتخار» رسید. باندراس در سال ۲۰۱۸ با فیلم «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی در کن حاضر شده بود اما موفقیتی کسب نکرد.

جایزه بهترین کارگردانی کن نیز به برادران «داردن» برای فیلم «احمد جوان» اهدا شد. ژان پیر و لوک داردن ۶۸ و۶۵ ساله، دو کارگردان بلژیکی هستند و قبلا برای فیلم‌های «رزتا» و «بچه» برنده نخل طلای کن نیز شده بودند. فیلم روایت احمد، نوجوانی است که در ۱۳ سالگی در بلژیک تحت تاثیر مرگ پسر عموی جهادگرای خود قرار گرفته است ...

جایزه هیئت داوران (Jury Prize) نیز به طور مشترک به فیلم‌ فرانسوی «بینوایان» اقتباس جدیدی از رمان بینوایان ویکتور هوگو و فیلم برزیلی «بکورائو» اهدا شد.

پیشتر اعلام شد، هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره فیلم کن ۲۰۱۹ به ریاست «الخاندرو گونزالز ایناریتو» جایزه نخل طلای بهترین فیلم این رویداد سینمایی را به فیلم کمدی سیاه «پارازیت» به کارگردانی «بونگ جون-هو» اعطا کرد.

فقط عباس کیارستمی توانسته به عنوان یک ایرانی جایزه «نخل طلا» را در سال ۱۹۹۷ برای فیلم «طعم گیلاس» از آن خود کند.

ریاست هیئت داوران فستیوال فیلم کن را «الخاندرو گونسالس اینیاریتو» بر عهده داشت. وی از موفق‌ترین کارگردانان جهان است که دو سال متوالی برندهٔ جایزهٔ اسکار بهترین کارگردانی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش بولتون به ادعای پیونگ یانگ: توقف مذاکره توسط کره شمالی خود نقض قطعنامه سازمان ملل است

جان بولتونمشاور مامنیت ملی کاخ سفید - آرشیو

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه ۴ خرداد و در واکنش به ادعای اخیر کره شمالی که آمریکا عمدا موجب توقف مذاکرات بین دو کشور شده است، گفت: «اقدام کره شمالی خود نقض قطعنامه سازمان ملل متحد است.»

به گزارش واشنگتن پست، جان بولتون در گفت‌وگو با خبرنگاران در توکیو پایتخت ژاپن، به آزمایش موشک بالیستیک کره شمالی در ماه جاری میلادی اشاره کرد و گفت، «تردیدی در مورد نقض قطعنامه‌های شورای امنیت وجود ندارد.»

وی اضافه کرد، پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر ژاپن در جریان دیدارهای آتی خود در توکیو در مورد مسئله کره شمالی و لزوم حفظ شأن و احترام قطعنامه‌های صادره از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز گفت‌وگو خواهند کرد.

پیونگ یانگ روز جمعه با این ادعا که واشنگتن عمدا مذاکرات سران دو کشور در مورد عاری‌سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های اتمی را به بن‌بست کشانده است، گفت تا وقتی که آمریکا تغییر رویه ندهد مذاکرات از سر گرفته نخواهد شد.

این در حالی است که کره جنوبی – متحد آمریکا در شرق آسیا – ۱۹ اردیبهشت اعلام کرد همسایه شمالی دست به آزمایش دو موشک با بردهای ۲۷۰ و ۴۲۰ کیلومتر زده و کیم جونگ اون رهبر این کشور شخصا بر آنها نظارت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به رغم حمایت‌های تهران؛ یکی از رهبران گروه فلسطینی: در جنگ احتمالی بین ایران و آمریکا مداخله نخواهیم کرد

گروهی از اعضای گروه موسوم به «جنبش جهاد اسلامی فلسطین» در غزه که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار است

یکی از رهبران «جنبش جهاد اسلامی» در نوار غزه که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، می‌گوید نیروهای این گروه فلسطینی در جنگ احتمالی میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی «غرق» نخواهد شد.

«خالد البطش» عضو دفتر سیاسی گروه موسوم به «جنبش جهاد اسلامی فلسطین» در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا گفت، «ما یک ارتش نیستیم و در هیچ درگیری بین‌المللی مداخله نخواهیم داشت.»

گفتگو با این عضو ارشد جهاد اسلامی چند روز پیش در غزه انجام و گزارش آن روز شنبه منتشر شد.

«جنبش جهاد اسلامی» در اواخر دهه ۱۹۷۰ با حمایت روح الله خمینی تشکیل شد و به عنوان یکی از تندروترین گروه های فلسطینی شناخته می شود. این گروه به خاطر فعالیت های نظامی از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا، ژاپن، کانادا و چندین کشور و نهاد بین‌المللی دیگر در فهرست گروه های تروریستی قرار دارد.

تنش میان آمریکا و ایران اخیرا شدت یافته و واشنگتن جهت پیشگیری از حملات احتمالی جمهوری اسلامی یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا یا متحدان آن در منطقه، اقدام به اعزام نیروی جدید کرده است.

آمریکا می‌گوید خواستار تغییر رفتار جمهوری اسلامی و دست برداشتن از کمک به گروه‌های تروریستی است. رئیس جمهوری ایالات متحده که روز جمعه دستور اعزام ۱۵۰۰ نیروی جدید به خاورمیانه را داد، می‌گوید دنبال جنگ با ایران نیست و این به رفتار تهران بستگی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در توکیو با گروهی از مدیران ارشد تجاری و صنعتی ژاپن دیدار کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه ۴ خرداد در محل اقامت سفیر آمریکا در توکیو با گروهی از مدیران تجاری و صنعتی ژاپنی دیدار کرد.

پرزیدنت ترامپ که صبح شنبه و پس از یک پرواز ۱۴ ساعته از واشنگتن وارد توکیو شد، در نخستین روز سفر چهار روزه خود این دیدار را برگزار کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، برخی از مدیران تجاری ارشد آمریکایی نیز در این دیدار حضور داشتند.

پرزیدنت ترامپ که توافق‌های پیشین تجاری آمریکا و دیگر کشورها را ناعادلانه می‌داند، گفت که واشنگتن و توکیو به سختی در حال گفت‌وگو برای رسیدن به توافق منصفانه هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک قاضی فدرال آمریکا در حکمی مانع ساخت بخش‌های کلیدی از دیوار مرزی با مکزیک شد

حکم یک قاضی فدرال آمریکا می تواند مانع استفاده دولت پرزیدنت ترامپ از بودجه مرتبط با وضعیت اضطراری ملی اعلام شده برای ساخت بخش‌هایی کلیدی از دیوار مرزی با مکزیک شود.

به گزارش فاکس نیوز، حکم قاضی «هِی‌وود گیلیام جونیور» فعلا مانع از آغاز عملیات دو فاز دیوار مرزی می شود که در این پروژه بالاترین اولویت را دارند.

فاز اول به طول ۷۴ کیلومتر برای ایالت نیومکزیکو و دیگری به طول ۸ کیلومتر برای ایالت آریزونا طراحی شده است.

به دنبال مخالفت اعضای دموکرات کنگره با بودجه درخواستی کاخ سفید برای ساخت دیوار در امتداد مرزهای جنوبی کشور، پرزیدنت ترامپ وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد. اعلام این وضعیت به رئیس جمهوری امکان استفاده از منابع دیگر بودجه دولت برای تامین هزینه های ساخت دیوار را می دهد.

پرزیدنت ترامپ می‌گوید جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی و مواد مخدر به کشور، یک موضع مرتبط با امنیت ملی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معترضان الجزایری همچنان در خیابان؛ دولت موقت شاید انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق بیاندازد

تظاهرات الجزایری ها علیه نخبگان حاکم - آرشیو

دو ماه بعد از کناره‌گیری «عبدالعزیز بوتفلیقه» مردم الجزایر همچنان به اعتراض خود برای برگزاری یک انتخابات آزاد ادامه می‌دهند اما رویترز می‌گوید شاید دولت موقت به خاطر آنچه «تدارکات انتخابات» نامیده، برگزاری انتخابات را به تعویق بیاندازد.

از سه ماه پیش مردم الجزایر در اعتراض به فساد حاکمان با حضور در خیابان اعتراض کردند. دو ماه پیش عبدالعزیز بوتفلیقه بعد از سه دهه کناره‌گیری کرد و یک شورای نظامی با عنوان «دولت موقت» عهده دار امور شد. این شورا بعد از چند دور مذاکرات پذیرفت که انتخابات ریاست جمهوری را در روز چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) برگزار کند اما معترضان می‌گویند بر نظارت این شورا بر انتخابات اعتماد ندارند و خواستار برکناری آنها شدند.

تظاهرکنندگان روز جمعه با حمل پلاکاردهایی شعار دادند «انتخابات چهار ژوئیه نه»، «بن صالح و بدوی باید بروند.» بعد از کناره گیری بوتفلیقه، براساس قانون اساسی، به مدت سه ماه «عبدالقادر بن صالح» جانشین او شد تا روند انتقال را انجام دهد. همچنین «نورالدین بدوی» به نخست وزیری این کشور منصوب شد اما مردم می گویند این مقامات باید کنار بروند.

همزمان با اعتراضات روز جمعه ۳ خرداد، رویترز در گزارشی به نقل از منابع نزدیک به دولت موقت الجزایر نوشت که آنها هنوز نتوانسته اند تدارکات انتخابات را انجام دهند و امکان دارد زمان برگزاری انتخابات به تعویق بیافتد.

نظام حاکم در الجزایر عمدتا تحت کنترل نخبگان سالمند است.

این گروه از حاکمان، از زمانی که کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی استقلال یافت، قدرت را در اختیار خود داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پروژه پیام‌رسان‌های داخلی جمهوری اسلامی شکست خورد؛ تنها ۴ درصد از «سروش» استفاده می‌کنند

یکسال بعد از هزینه‌های کلان حکومت ایران برای راه اندازی شبکه‌های پیام رسان داخلی، مقام های جمهوری اسلامی به ناکام ماندن این پیام‌رسان‌ها اعتراف می کنند.

امیدعلی مسعودی، عضو هیئت‌ علمی دانشگاه سوره روز شنبه ۴ خرداد، به ایسنا گفت که کاربران فضای مجازی ۷۱ درصد از تلگرام و ۴۲ درصد از اینستاگرام استفاده می‌کنند و تنها چهار درصد از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کنند.

سروش از جمله پیام رسان‌هایی بود که بعد از فیلتر تلگرام با حمایت مالی سنگین مقام های جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شد. مقامات جمهوری اسلامی برای ترغیب مردم جهت استفاده از اپلیکیشن‌های داخلی حتی از «دستورات الزامی» نیز استفاده کردند. اخیرا شورای عالی فضای مجازی٬ ادارات و موسسات دولتی و عمومی را ملزم کرده بود که تنها از طریق سه پیام‌رسان داخلی مکاتبات اداری و تبلیغات خود را انجام دهند.

بعد از اعتراضات گسترده در حدود یکصد شهر ایران در دیماه سال ۱۳۹۶، جمهوری اسلامی پیام‌رسان تلگرام را فیلتر کرد. این پیام رسان فراگیرترین شبکه در داخل ایران در آن زمان بود.

نهادهای حقوق بشری و آمریکا اقدام ایران را سانسور آزادی اطلاعات می‌دانند و خواستار توقف این اقدامات تهران شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یادداشت همسر زندانی آمریکایی، برای هزارمین روز بازداشت او در ایران؛ همسر من ناعادلانه زندانى است

آقای وانگ دانشجوی تاریخ پرینستون برای تحقیق درباره تاریخ قاجار به ایران رفت و به جرم جاسوسی دستگیر شد.

همسر «ژیو وانگ» زندانی آمریکایی چینی تبار در ایران، در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست، با اشاره به این که ماه جاری مصادف با هزارمین روز حبس ناعادلانه همسرش توسط جمهوری اسلامی خواهد شد، خواستار کمک جامعه جهانی برای آزادی او شد.

«هوا کیو» دراین یادداشت که در وبسایت واشنگتن پست منتشر شد، یادآوری کرده است زمانی که «ژیو» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون توسط جمهوری اسلامی به اتهام جاسوسی بازداشت و به زندان اوین در تهران منتقل شد، پسر شان «شائوفان» تنها سه سال داشت.

او با تاکید بر این که همسرش قربانی بی‌گناه خصومت ورزی جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکاست، می گوید گرچه ژیو تنها عضو خانواده است که در زندان به سر می‌برد، اما کل خانواده عوارض آن را می‌پردازند.

خانم کیو می گوید من از دولت‌های ایران، ایالات متحده و چین، و همچنین دیگر اعضای جامعه بین المللی عاجزانه می‌خواهم که گرد هم آیند و راهی برای آزادی این مرد بی گناه بیابند و او را بدون درنگ نزد خانواده اش بازگردانند.»

پیشتر مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده همزمان با نزدیک شدن هزارمین روز بازداشت آقای وانگ در ایران، ضمن بازنشر پیام توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا از جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری تمامی شهروندان آمریکایی شده بود که ناعادلانه در ایران زندانی یا ناپدید شده‌اند.

چندین آمریکایی و شهروند دو تابعیتی مدتهاست که در ایران جمهوری اسلامی زندانی هستند.

آقای وانگ برای مطالعه روی پروژه تحقیقاتی در مورد حکومتداری و دیوانسالاری در دوران قاجار به ایران سفر کرده بود اما دو سال پیش به اتهام جاسوسی بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

در راستای شروط دوازده گانه آمریکا برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بارها از مقامات تهران خواسته است که زندانیان آمریکایی دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

وی دی ماه گذشته در دو توئیت به مناسبت سالگرد آزادی گروگانهای آمریکایی از ایران، عکسی از آنها منتشر کرد و تلویحا گفت که گروگان گیری از همان ابتدا با تاریخ جمهوری اسلامی ایران عجین بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آزمایش دوپینگ دونده «تاریخ ساز» دو ومیدانی ایران مثبت اعلام شد؛ حسین کیهانی در آستانه محرومیت چهارساله

تست دوپینگ «حسین کیهانی» دونده تاریخ ساز دو و میدانی ایران مثبت اعلام شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از مثبت اعلام شدن تست دوپینگ و استفاده از ماده ممنوعه EPO حسین کیهانی دارنده مدال طلا بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ خبر داد.

بر اساس این گزارش کیهانی در حال حاضر به صورت موقت تعلیق شده و احتمال دارد با محرومیت حداکثر چهار ساله نیز روبرو شود.

اما این ورزشکار در استوری صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده که نمونه گرفته شده برای دوپینگ مربوط به رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ قطر بوده و ربطی به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ ندارد.

حسین کیهانی پس از گذشت بیش از یکسال از قهرمانی‌اش در ۳۱ اردیبهشت امسال توانسته بود جایزه ۲۵۰۰ دلاری خود را از رئیس کمیته ملی المپیک دریافت کند.

دونده استقامتی ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ و در ماده ۳ هزار متر بعد از ۲۰سال برای ایران مدال طلای این ماده را به ارمغان آورده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیش از ۷۰ نظامی ارشد بازنشسته آمریکا از پرزیدنت ترامپ خواستند از جنگ با ایران اجتناب کند

عکس از آرشیو

بیش از هفتاد رهبر نظامی بازنشسته در آمریکا در نامه‌ای به پرزیدنت ترامپ از او خواستند از جنگ با ایران اجتناب کند.

در این نامه که در وبسایت «وار آن دِ راکس» (War On the Rocks) منتشر شد، رهبران پیشین نیروهای مسلح آمریکا به پرزیدنت ترامپ توصیه کرده‌اند اقداماتی فوری برای تنش زدایی در رابطه با ایران اتخاذ کند.

در این نامه تاکید شده است، دیپلماسی و نه جنگ بهترین راه برای محافظت از منافع ملی آمریکا و ایمنی دوستان و متحدان آمریکا در خاورمیانه است.

رهبران نظامی بازنشسته آمریکایی همچنین در نامه خود بر اتخاذ اقدامات فوری از سوی هر دو طرف آمریکا و ایران برای اجتناب از درگیری مرگبار بالقوه تاکید گذاشته‌اند.

در هفته های اخیر بین ایران و آمریکا بالا گرفته است.

ایالات متحده می‌گوید خواستار تغییر رفتار جمهوری اسلامی و دست برداشتن از کمک به گروه‌های تروریستی است.

رئیس جمهوری ایالات متحده که روز جمعه دستور اعزام ۱۵۰۰ نیروی جدید به خاورمیانه را داد، می‌گوید دنبال جنگ با ایران نیست و این به رفتار تهران بستگی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هاروی واینستین با زنان قربانی آزارهای جنسی برای پرداخت ۴۴ میلیون دلار «توافق اولیه» کرد

وکلای «هاروی واینستین» تهیه کننده مشهور هالیوود که در یکسال اخیر به دهها مورد آزار جنسی متهم شده، می‌گویند او با این قربانیان زن به توافق اولیه برای پرداخت ۴۴ میلیون دلار رسیده است.

هنوز مشخص نیست این «توافق اولیه» برای پرداخت به چند نفر از زنان است و آیا آنها شکایت خود را پس می‌گیرند یا خیر. دست‌کم ۷۵ زن مشهور و بازیگر مدعی هستند که آقای واینستین آنها را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است.

افشای آزار جنسی این تهیه کننده سرشناس هالیوود که فیلم های موفقی را تهیه کرده، به موجی از افشاگری‌ها علیه آزار جنسی در صنعت سینما و موسیقی آمریکا شد که به جنبش «می تو» یا «من هم همینطور» منجر شد.

آقای واینستین چند روز دیگر باید در دادگاه در نیویورک برای بررسی آزار جنسی دو زن شرکت کنند. با این حال وکلای او امیدوارند که شکایات از وی با مصالحه حل شود.

در صورت اثبات جرم آقای واینستین، او چند دهه زندانی خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG