لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

وزارت صمت قاچاق «۱۷۱ هزار میلیارد تومانی» در حوزه لوازم خانگی، لوازم یدکی و دخانیات را تایید کرد


قاچاق لوازم خانگی
قاچاق لوازم خانگی

مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی از قاچاق سالیانه «۱۷۱ هزار میلیارد تومان» در بخش‌های لوازم یدکی، لوازم خانگی و دخانیات بازار ایران خبر داده‌اند.

سخنگوی وزارت صمت با اعلام اینکه این رقم فقط تعداد مشخصی از کالا را شامل می‌شود و همه بازار یا سایر کالاهای قاچاق را در بر نمی‌گیرد، به خبرگزاری «مهر» گفته است: «رصد هوشمند» بازار برای این کالاها آغاز شده است.

در این حال، امید قالیباف با اعلام اینکه لوازم یدکی خودرو، لوازم خانگی، دخانیات، لوازم آرایشی و بهداشتی و پوشاک «بیش از ۸۰ درصد» حجم قاچاق بازار ایران را تشکیل می‌دهند، افزوده است: کار «شناسه‌دار کردن و رصد هوشمند بازار» برای ۳ گروه اول آغاز شده است.

در ایران چندين دستگاه و نهاد از جمله سازمان تعزیرات حکومتی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین گمرک جمهوری اسلامی و پلیس مرزبانی فراجا به صورت مستقیم مسئول جلوگیری از ورود کالای قاچاق به درون کشور هستند اما هر ساله اعلام می‌شود که میلیاردها دلار کالای قاچاق وارد و بازار از حضور کالاهای قاچاق اشباع شده است.

علی مویدی خرم‌آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز جمهوری اسلامی ایران تیرماه ۱۴۰۰ در نشستی خبری با برخی از نمایندگان رسانه‌های داخلی، گفته بود هرساله «۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار» قاچاق کالا در کشور انجام می‌شود.

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت جمهوری اسلامی مدعی شده است که با «اقدامات انجام شده» بازار لوازم یدکی «ساماندهی شد» و کار «پایش بازار» لوازم خانگی از ۱۵ اردیبهشت و دخانیات نیز از ۱۵ خرداد آغاز شده است.

هر گونه حمل، نقل و یا جابه جایی «کالا» از محدوده‌ای جغرافیایی به محدوده جغرافیایی دیگری چه درون مرزهای یک کشور و چه از بیرون مرزها به داخل یا برعکس که دارای «مجوز قانونی» در هر بخشی اعم از تولید، توزیع یا مصرف نباشد را «قاچاق» و محصول آن را «کالای قاچاق» می‌نامند.

مقامات جمهوری اسلامی همواره در دهه‌های اخیر مدعی «مبارزه با قاچاق کالا» شده‌اند و حتی برخی سیاستگذاری‌های کلان کشور همچون افزایش بهای بنزین در آبان‌ماه ۹۸ یا آزاد کردن بهای آرد صنف و صنعت در اردیبهشت‌ماه سال جاری را نیز بر مبنای آن تعیین کرده‌اند اما هیچگاه از میزان کالای قاچاق به صورت چشمگیری کاسته نشده و همواره این شائبه وجود داشته است که باندها و شاخه‌های اصلی قاچاق کالا، با برخی مقامات ارشد دولتی و حکومتی دارای ارتباط بوده و هستند.

با این حال، ابراهیم رئیسی، رئیس دولت جمهوری اسلامی شانزدهم مهرماه ۱۴۰۰ از بخش‌های اطلاعاتی کشور خواسته بود «قاچاق سازمان‌یافته»، «جریان مافیایی» و «دست‌های پشت پرده» را شناسایی کنند، هر چند پیش از این محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور اسبق ایران نیز در دی‌ماه ۹۱ به کنایه اعضای سپاه پاسداران را «برادران قاچاقچی» نامیده بود.

XS
SM
MD
LG