لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

گفتگوی ایران و قدرتهای جهانی در مورد جزئیات توافقنامه ژنو


نمایندگان و ۶ قدرت جهانی از روز دوشنبه گفتگوهای دو روزه در مورد جزئیات اجرای توافقنامه تاریخی ژنو برای محدود کردن فعالیت های اتمی مناقشه آمیز ایران را آغاز کرده اند.
آژانس گفته است در گفتگوهای اخیر که پشت درهای بسته انجام می شوند، تا حدودی حضور خواهد داشت.
قرار است مقامات ایرانی روز چهارشنبه فقط با نمایندگان «آژانس بین المللی انرژی اتمی» دیدار و گفتگو کنند. «آژانس بین المللی انرژی اتمی» که بر اجرای مفاد توافق نامه موقت از سوی ایران نظارت می کند، نقش کلیدی در روند عقد این موافقت نامه ایفا کرده است.

انتظار می رود نتیجه دیدارها تعیین زمان توقف حساس ترین فعالیت های اتمی ایران و کاهش تحریم ها به ازای این محدودیت ها باشد.

در پی عقد پیمان تاریخی ماه گذشته در ژنو، تهران متعهد شده است تا غنی سازی اورانیوم را به مدت ۶ ماه در سطوح محدود انجام دهد و در تاسیسات فوردو، اراک و نطنز فعالیت اتمی بیشتری انجام ندهد.

ایران همچنین اورانیومی را که در سطوح متوسط غنی کرده است، خنثی سازی خواهد کرد و بازدیدهای سرزده بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای ایران نیز بخش از توافق نمایندگان تهران و قدرت های جهانی است.

این پیمان موقت به منزله اولین قدم برای حل و فصل اختلاف نظرهای ده سال گذشته و ظن و گمان ها در مورد فعالیت های مخفی کارانه ایران برای دستیابی به سلاح های اتمی و توانایی «ساخت بمب» محسوب می شود.

بازرسان آژانس روز یکشنبه و برای اولین بار بعد از دو سال از تاسیسات راکتور آب سنگین بازدید کردند.
XS
SM
MD
LG