لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۵

کارشناسان فنی ایران و ۱+۵ مذاکره می کنند


کارشناسان ایران و شش قدرت جهانی روز دوشنبه مذاکرات مربوط به تعیین جزئیات توافق دراز مدت اتمی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران و برداشتن تحریم ها علیه تهران را آغاز کردند.

مقامات ایران، و کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، چین و روسیه در وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد گرد هم آمدند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی وظیفه دارد در طول مذاکرات در پیش رو، تایید کند که ایران طبق پیمان اولیه اتمی با شش قدرت جهانی عمل می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است «مشارکت هایی» در مذاکرات که پشت درهای بسته انجام می گیرد، دارد. انتظار می رود مذاکرات روز سه شنبه نیز ادامه یابد.

قرار است مقامات ایرانی روز چهارشنبه تنها با مسوولان آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و گفتگو کنند.

انتظاری که از نتیجه این دیدارها می رود، این است که زمان توقف حساسیت برانگیز ترین فعالیت های اتمی ایران تعیین شود. ماه گذشته میلادی، در یک پیشرفت دیپلماتیک مهم، تهران متعهد شد که غنی سازی اورانیوم خود را برای شش ماه محدود کند و پیشروی بیشتر در تاسیسات فردو، نطنز و اراک را متوقف کند.

ایران همچنین قول داده است به بازرسان آژانس انرژی اتمی اجازه بازرسی های بیشتری بدهد و ذخایر اورانیوم خود را که در حد متوسط غنی شده، خنثی کند. این ذخایر اورانیوم را می توان به راحتی به سطح مورد نیاز برای استفاده در تسلیحات اتمی تبدیل کرد.

قرارداد ماه گذشته میلادی ایران و قدرت های جهانی، اولین گام برای حل بن بست اتمی ایران است. بن بست اتمی ایران حدود ده سال به درازا کشیده است.

اسرائیل نگران آن است که ایران در ادامه برنامه اتمی خود دست به تولید سلاح اتمی بزند. ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، برای اولین بار در دو سال گذشته، روز یکشنبه از تاسیسات اتمی آب سنگین اراک بازدید کردند.
XS
SM
MD
LG