لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

نتانیاهو خواستار فشار بیشتر بر ایران در مذاکرات اتمی شد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه قدرت های جهانی را تحت فشار گذاشت تا در مذاکرات اتمی نهایی با ایران موضع سختی داشته باشند و خواستار محدودیت های بیشتری برای ایران شوند.

او خواستار آن شد که در آن مذاکرات قدرت های جهانی از ایران بخواهند غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، به برنامه موشکی بالیستیک خود پایان دهد و به سیاست «نسل کشی» گرایانه خود علیه اسرائیل پایان دهد.
به گزارش رویترز، سخنان نتانیاهو یک روز پس از آن مطرح می شود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت اینکه از ایران بخواهیم همه تاسیسات اتمی خود را کنار بگذارد، واقع گرایانه نیست.
نتانیاهو گفت تهران باید همه سانتریفیوژ هایی که برای غنی سازی اورانیوم استفاده می کند را از هم جدا کند. تهران گفته است هرگز این کار را نمی کند.
نخست وزیر اسرائیل که به توافق اولیه ایران با قدرت های جهانی که ماه گذشته میلادی در ژنو حاصل شد بد بین است، گفت اعمال تحریم های جدیدتر علیه ایران، موقعیت بهتری برای قدرت های جهانی در مذاکرات اتمی فراهم می کند و باعث می شود آنها به «توافق بهتری» برسند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از کنگره این کشور خواسته است تصویب تحریم های جدیدتر علیه ایران را در طول مذاکرات متوقف کنند.

با وجود مخالفت های نتانیاهو با اوباما، نخست وزیر اسرائیل سعی کرد از هرگونه تنش جدید سیاسی میان خود با رئیس جمهوری آمریکا جلوگیری کند و اختلافات با او را کم اهمیت دانست و در سخنان خود بر اهمیت روابط آمریکا با اسرائیل تاکید کرد.
او نسبت به مقاصد اتمی ایران هشدار داد و گفت آمریکا و اسرائیل در یک موضع هستند. او گفت جهان نباید به ایران امکان دهد که به مرز ساختن سلاح اتمی نزدیک شود و این گزینه را داشته باشد که هر زمانی که اراده کرد از آن مرز عبور کند.
نخست وزیر اسرائیل این سخنان را در اورشلیم و از طریق ارتباط ماهواره ای برای یک مجمع سیاست خارجی که در موسسه بروکینگز واشنگتن برگزار می شد اعلام کرد.
در حالی که ایالات متحده آمریکا خواستار آن است که مذاکرات محدود به برنامه اتمی ایران باشد، نتانیاهو خواستار مذاکرات جامع تر شده و از قدرت های جهانی می خواهد که برنامه موشکی ایران را که اسرائیل آن را تهدیدی برای خود می داند، و همچنین حمایت ایران از شبه نظامیان ضد اسرائیلی در مذاکرات گنجانده شود.

بنیامین نتانیاهو پس از سخنرانی برای مجمع سیاسی واشنگتن، در نزدیکی تل آویو در یک حضور خبری مشترک با نخست وزیر هلند، بر نابود شدن سانتریفیوژ های ایران تاکید کرد. او گفت هیچ سانتریفیوژی اگر نباشد، هیچ غنی سازی اورانیومی نیز صورت نمی گیرد.
XS
SM
MD
LG