لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۶

رابرت مالی و امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه عمان جداگانه گفت‌وگو کردند


رابرت مالی - آرشیو
رابرت مالی - آرشیو

وزیر امور خارجه ایران و نماینده آمریکا در امور ایران روز پنج‌شنبه در دو تماس جداگانه با وزیر امور خارجه عمان درباره وضعیت تلاش‌ها برای احیای برجام گفت‌‌و‌گو کردند.

وزارت امور خارجه عمان روز پنجشنبه با انتشار توییتی از گفت‌و گوی بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه آن کشور، با رابرت مالی در خصوص تازه‌ترین تحولات در رابطه با مذاکرات و «تلاش‌ها برای ازسرگیری کار در مورد توافق» خبر داد.

خبرگزاری‌ها در ایران نیز گزارش دادند که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در همین روز به صورت تلفنی با همتای عمانی خود درباره احیای برجام گفت‌و‌گو کرده است.

بنا بر این گزارش‌ها، امیرعبداللهیان گفت: «پس از دریافت نظرات آمریکا، در صورت حصول اطمینان از انتفاع اقتصادی ایران از توافق و رعایت‌شدن خطوط قرمزمان، وارد مرحله جدیدی در وین خواهیم شد.»

عمان پیشتر نقش مهمی را در زمینه آزاد کردن زندانیان آمریکایی که در ایران نگه داشته شده بودند بازی کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه ۲۶ مرداد گفت: «جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقل از برجام، بارها از کانال‌های مختلف آمادگی خود را برای پرداختن به مسئله زندانیان، به طرف آمریکایی اعلام کرده است.»

روز سه‌شنبه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت سیامک نمازی «اکنون ۲۵۰۰ روز است که به ناحق در ایران در بازداشت بوده است.»

بلینکن گفت که واشنگتن مصمم است که او و پدرش باقر نمازی را به آمریکا بازگرداند.

XS
SM
MD
LG