لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۷

همزمان با تلاش غرب برای محدودیت برنامه موشکی ایران؛ عضو سپاه اروپا را تهدید کرد


در حالیکه تلاشهایی از سوی برخی کشورهای غربی برای محدودیت برنامه موشکی ایران آغاز شده، جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران در سخنانی تهدید آمیز، گفت که اروپا وارد حریم موشکی ایران شود، جمهوری اسلامی نیز ممکن است محدودیت‌های موشکی را کنار گذاشته و برد موشک‌های خود را افزایش دهد.

در هفته های اخیر برخی کشورهای اروپایی انتقاداتی علیه برنامه موشکی ایران مطرح کرده‌اند؛ با اینحال، حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه شنبه شب ۴ آذر در برنامه نگاه از تلویزیون دولتی ایران تاکید کرد که اگر اروپایی‌ها قدرت دفاعی ایران را به رسمیت نشناسند و «رعایت نکنند»، شرایط تغییر می کند و ایران نیز سیستم سلاح‌های خود را تغییر می‌دهد.

برنامه موشکی ایران در سالهای اخیر به شدت در منطقه بحث برانگیز بوده است. عربستان و متحدان آن، برنامه موشکی بالیستیک ایران را تهدیدی برای منطقه می‌دانند.

آمریکا نیز موشک‌های بالیستیک ایران را تهدیدی برای صلح منطقه می‌داند و تحریم‌هایی را علیه شرکت‌ها و نهادهای درگیر با برنامه موشکی و سپاه پاسداران وضع کرده است.

با این حال، جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران در سخنان شنبه شب خود تاکید کرد که سپاه پاسداران می‌تواند برد موشک‌های خود را به بیش از دو هزار کیلومتر برساند اما تا هنگامی که تهدیدی وجود نداشته باشد این برد را افزایش نمی‌دهد. او گفت: « اگر [اروپا] رعایت نکند ما هم تغییر می‌دهیم. اگر شرایط تغییر کند طبیعی است که سیستم های سلاح ما هم تغییر خواهد کرد.»

حساسیت اروپا نسبت به برنامه موشکی ایران پس از آن افزایش یافت که عربستان اعلام کرد یک موشک بالیستیک شلیک شده از یمن را برفراز فرودگاه ریاض هدف قرار داده است. عربستان ایران را متهم کرد که این موشکها را به شیعیان حوثی یمن داده است.

رئیس مرکز فرماندهی نیروی هوایی آمریکا در جنوب غرب آسیا که به امارات متحده عربی رفته بود نیز به خبرنگاران در دوبی گفت توانایی حوثی‌ها برای حمله موشکی را ایران فراهم کرده است.

در پی این رویدادها، حدود دو هفته پیش رئیس جمهوری فرانسه در جریان سفر به امارات متحده عربی، با اشاره به موشک پرتاب شده از یمن به عربستان سعودی، از برنامه موشکی بالیستیک ایران ابراز نگرانی عمیق کرده بود.

امانوئل ماکرون همچنین به وجود چشم انداز اعمال تحریم‌های احتمالی علیه چنین اقداماتی اشاره کرد و گفت «لازم است که ما گفت‌وگوهایی را در مورد برنامه موشکی بالیستیک ایران آغاز کنیم.»

پیش از سخنان رئیس جمهوری فرانسه، فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز پس از بازگشت از سفر آمریکا از برنامه موشکی ایران و سیاست های این کشور در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

با این حال، وزارت امور خارجه ایران اظهارنظر مقام‌های اروپایی درباره برنامه موشکی ایران را رد کرد و اعلام کرد که اروپا می‌داند این موضوع قابل مذاکره نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG