لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

واکنش ایران به رئیس جمهوری فرانسه: برجام قابل مذاکره مجدد نیست


ماکرون در اولین سفر به خاورمیانه از برنامه موشکی ایران انتقاد کرده بود.
ماکرون در اولین سفر به خاورمیانه از برنامه موشکی ایران انتقاد کرده بود.

در حالیکه فرانسه در همراهی با آمریکا به برنامه موشکی تهران انتقاد دارد، جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه اظهارات رئیس جمهوری فرانسه در مورد گفت‌و‌گو بر سر برنامه موشکی بالیستیک ایران را رد کرد و گفت این برنامه دفاعی است و ارتباطی با توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای گفته است که «فرانسه در مورد موضع قاطع کشورمان مبنی بر این که امور دفاعی ایران قابل مذاکره نیست، کاملا آگاه است ... اجازه داده نخواهد شد که موضوعات دیگر به آن اضافه شود.»

رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در جریان سفر به دوبی، امارات متحده عربی، با اشاره به موشک پرتاب شده از یمن به عربستان سعودی، از برنامه موشکی بالیستیک ایران ابراز نگرانی عمیق کرده بود.

امانوئل ماکرون همچنین به وجود چشم انداز اعمال تحریم‌های احتمالی علیه چنین اقداماتی اشاره کرد و گفت «لازم است که ما گفت‌وگوهایی را در مورد برنامه موشکی بالیستیک ایران آغاز کنیم.»

عربستان سعودی و همپیمانان آن تهران را متهم به تجهیز شورشیان شیعه حوثی در یمن به تسلیحات موشکی کرده و گفته اند موشکی که هفته گذشته به سمت ریاض شلیک شده بود، ساخت ایران بوده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت، موشک بالیستیکی که حوثی‌ها در ژوئیه به عربستان شلیک کردند، موشک «قیام» ایران بوده و موشکی که شنبه شب در نزدیکی ریاض ساقط شد هم «ممکن است منشا ایرانی داشته باشد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز یکشنبه هفته گذشته گفته بود که معتقد است پرتاب موشک به سمت ریاض کار ایران بوده و سامانه دفاع موشکی آمریکایی که در عربستان مستقر است آن را ساقط کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG