لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

مجلس ایران بودجه موشکی را هزار میلیارد تومان افزایش می‌دهد


قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل نیز ایران را از ساخت موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشد، منع کرده است.
قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل نیز ایران را از ساخت موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشد، منع کرده است.

درحالیکه برنامه موشکی ایران و فعالیت‌ نیروی قدس سپاه پاسداران نگرانی‌های بین المللی در پی داشته است، مجلس جمهوری ایران طرحی برای گسترش فعالیت‌های موشکی و برون مرزی سپاه تهیه کرده است.

کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه هفتم تیر به خبرگزاری صدا و سیما گفت که در این طرح اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان(حدود ۳۰۰ میلیون دلار) برای گسترش فعالیت‌های موشکی و ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای مبارزه با تروریسم توسط نیروی قدس سپاه پاسداران پیش بینی شده است.

این طرح ۱۷ ماده‌ای که عنوان آن «مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا» است در پی حملات تروریستی در ایران تنظیم شده و به گفته آقای جلالی قرار است هفته آینده به نمایندگان ارائه شود.

در این طرح همچنین وزارت دفاع موظف شده است که ظرف یک ماه طرح عملیاتی افزایش توان دفاعی و بازدارندگی کشور در حوزه موشکی را تهیه و به شورای عالی امنیت ملی ارائه کند.

اگر چه این طرح هنوز به تصویب نمایندگان نرسیده است اما به نظر میرسد با توجه به فضای ایران پس از حملات تروریستی تهران و پاسخ موشکی سپاه به مواضع داعش، مشکلی در تصویب آن در مجلس وجود داشته باشد.

طرح افزایش بودجه نیروی قدس سپاه و برنامه موشکی ایران در حالیست که این فعالیت‌های ایران نگرانی و محکومیت بین‌المللی در پی داشته است.

دولت ایالات متحده سپاه پاسداران و افراد و شرکت‌های مرتبط با برنامه موشکی ایران را تحریم کرده است. قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل نیز ایران را از ساخت موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشد، منع کرده است.

از سوی دیگر، برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه نیز فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و برنامه موشکی ایران را موجب بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه می‌دانند.

ایالات متحده نیز فعالیت‌های نیروی قدس سپاه در سوریه را کمک به دولت بشار اسد برای سرکوب مخالفان و نقض حقوق بشر در این کشور دانسته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG