لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

اولین واکنش روحانی به شلیک موشک: اختیارات بیشتری به نیروهای مسلح داده شد


رئیس جمهوری ایران در نخستین واکنش به شلیک موشک‌ توسط سپاه به شرق سوریه، آن را «اقدامی به جا» و «اجرای تصمیمات شورای عالی امنیت ملی» دانست و گفت این شورا «اختیاراتی بیشتر به نیروهای مسلح» داده است.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، حسن روحانی سه‌شنبه ۳۰ خرداد در سخنانی در جمع روحانیون با بیان اینکه در مسایل مربوط به امنیت ملی بحث جناح و حزب، وجود ندارد، گفت که اگر جمهوری اسلامی تصمیم گرفت به مکانی موشک بزند، این تصمیمات در حوزه ‏امنیت ملی قرار دارد.‏

او گفت: «اقدامی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای آماده کردن موشک و پرتاب ‏آن به نقاطی که سران داعش در دیرالزور بودند، انجام داد تصمیم فرد یا یک رکن نظامی نیست، بلکه ‏اینگونه تصمیمات در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ می‌شود و این در حالی است که شورای عالی ‏امنیت ملی بعد از حادثه تروریستی تهران برای پاسخ به ‏تروریست‌ها اختیاراتی را به نیروهای مسلح داد که بیش از این اقدام اخیر بود.»

آقای روحانی به جزئیات اختیارات بیشتر اشاره ای نکرد.

‏یکشنبه شب گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به تلافی حملات تروریستی تهران تعدادی موشک میانبرد به مواضع داعش در دیرالزور در شرق سوریه شلیک کرد.

با اینکه حکومت ایران از دولت سوریه در مقابل شورشیان سوری حمایت می کند و نیروهای نظامی به آن کشور اعزام کرده است، اما شلیک این موشکها نخستین حمله ایران به یک هدف خارجی از داخل مرزهای خود بوده است.

آمریکا و کشورهای غربی و برخی از کشورهای منطقه حملات تروریستی تهران محکوم کردند اما در عین حال برنامه موشکی ایران را تهدیدی برای منطقه می‌دانند.

پیش از این شورای امنیت در قطعنامه‌ای ایران را از آزمایش موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع کرده است.

هفته پیش سنای آمریکا تحریم جدیدی علیه ایران را تصویب کرد که بخشی از آن بخاطر ماجراجویی موشکی ایران است.

از سوی دیگر، برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز مداخلات ایران در سوریه و عراق را محکوم کرده و اقدامات نظامی تهران را تحریک آمیز و بی‌ثبات کننده منطقه می‌دانند.

حال حسن روحانی گفته است که حمله موشکی اخیر با تصمیم شورای عالی امنیت ملی به تلافی حملات تروریستی صورت گرفت و این شورا اختیارات بیشتری هم به نیروهای مسلح داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG