لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

دیوان عالی ایران حکم اعدام را برای یک زن و مرد به جرم «رابطه پنهانی» تائید کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

تائید یک حکم اعدام برای یک زن و یک مردم متاهل به جرم رابطه پنهانی از سوی دیوان عالی جمهوری اسلامی ایران، در تایمز اسرائیل بازتاب داشته است. این رسانه روز یکشنبه جزئیاتی از این صدور حکم را به نقل از روزنامه شرق منتشر کرده است.

روزنامه شرق روز شنبه ۱۵ آبان گزارش داده بود که زنی به نام ساره ۳۳ ساله با مردی به نام میثم ۲۷ ساله ارتباط داشت. این دو متاهل بودند و با شکایت همسر میثم مورد پیگرد قرار گرفتند. در ادامه همسر میثم از شکایت صرف نظر می‌کند اما پدر شوهر ساره، از او و میثم به اتهام «زنای محصنه» شکایت می‌کند.

براساس قوانینی جمهوری اسلامی اگر زن و مردی که دارای همسر دائمی هستند و مانعی برای نزدیکی با همسرانشان نداشته باشند، روابط جنسی برقرار کنند، مرتکب زنای محصنه شده‌اند. ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی برای این جرم سنگسار را به عنوان مجازات در نظر گرفته است. طبق تفسیر جمهوری اسلامی از شریعت اسلامی، حکم «زنای محصنه» سنگسار است اما از سال ٢٠١٣ این اجازه به قضات داده شده به جای سنگسار از به دار آویختن فرد محکوم به اعدام استفاده کنند.

در گزارش روزنامه شرق گفته شده که ابتدا میثم و ساره اتهام رابطه جنسی را رد کردند اما بعد از بررسی موبایل‌های شان که بعد از دستگیری در اختیار پلیس قرار گرفت، آنها به رابطه جنسی اعتراف کردند.

به دنبال صدور حکم اعدام در دادگاه و اعتراض دو متهم به حکم صادره، پرونده به دیوان عالی جمهوری اسلامی ارجاع داده می‌شود و قضات دیوان عالی حکم اعدام صادره را تایید می‌کنند.

مشخص نیست حکم اعدام این دو فرد به چه طریقی اجرا خواهد شد.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، حکومت جمهوری اسلامی در سال گذشته میلادی دست‌کم ۲۴۶ حکم اعدام را اجرا کرد که پس از چین بالاترین تعداد در میان کشورهای جهان است.

XS
SM
MD
LG