لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۲

حقوق شهروندی | یک زندانی سیاسی پس از ۲۱ سال آزاد شد


سعید سنگر،‌ زندانی سیاسی در ایران
سعید سنگر،‌ زندانی سیاسی در ایران

گزارش‌های منتشر شده حاکی از صدور حکم ۱۵ ماه زندان برای یک شهروند کرد، آزادی یک زندانی سیاسی پس از ۲۱ سال حبس، و درخواست سازمان‌های مسیحی برای «آگاهی‌رسانی در مورد نقض حقوق اقلیت‌ها» در ایران است.

  • آزادی سعید سنگر، زندانی سیاسی پس از ۲۱ سال

سعید سنگر،‌ فعال سیاسی زندانی روز شنبه ۸ آبان ماه پس از سپری‌کردن ۲۱ سال در زندان، بدون حتی یک روز مرخصی، مورد عفو قرار گرفت و از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، وی شهریور ۱۳۷۹ بازداشت، و به اتهام محاربه «به دلیل عضویت در سازمان مجاهدین خلق» به اعدام محکوم شد.

  • محکومیت یک شهروند کُرد به ۱۵ ماه زندان

سازمان حقوق‌ بشری «هه‌نگاو» از صدور حکم ۱۵ ماه زندان برای یک شهروند کرد اهل اشنویه به اتهام «همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران» خبر داد و نام وی را «سردار کرامت» اعلام کرد.

این حکم توسط دادگاه انقلاب اشنویه صادر شده است.

به گزارش این نهاد حقوق‌ بشری، سردار آلانی که اواخر مرداد ماه سال جاری توسط نیروهای اطلاعات سپاه اشنویه بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود، در زمان بازداشت از حق دسترسی به وکیل و حق ملاقات با خانواده‌ محروم بوده است.

  • درخواست چند سازمان‌ مسیحی ایرانی برای آگاهی‌رسانی در مورد نقض حقوق اقلیت‌ها​

گروهی از سازمان‌های مسیحی ایرانی در نامه‌هایی جداگانه به دبیرکل سازمان ملل و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، خواستار ادامه تلاش‌ها برای آگاهی رسانی در مورد نقض آزادی عقیده و باور در ایران، به ویژه نقض حقوق اقلیت‌ها شدند.

در همین حال بابک حسین زاده، بهنام اخلاقی، و صاحب فدایی، سه نوکیش مسیحی زندانی در بند هشت زندان اوین که به حبس های طولانی مدت محکوم شده‌اند با انتشار نامه و پیام‌هایی ویدیویی در چارچوب «کمپین کلیسا حق همه مسیحیان است» بر حق داشتن کلیسا و عبادت جمعی تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG