لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

حقوق شهروندی | حکم اعدام آرمان عبدالعالی برای پنجمین بار در سه هفته گذشته متوقف شد


آرمان عبدالعالی،کودک مجرم زندانی در ایران.
آرمان عبدالعالی،کودک مجرم زندانی در ایران.

اخبار منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های حقوق بشری حاکی از توقف مجدد حکم اعدام آرمان عبدالعالی، تهدید یک زندانی سیاسی در زندان اوین، و بی‌خبری از سرنوشت دو شهروند کرد پس از بازداشت در ایران است.​

  • حکم اعدام آرمان عبدالعالی بار دیگر متوقف شد

سازمان حقوق بشر ایران از توقف مجدد اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی خبر داد و نوشت حکم اعدام این کودک‌مجرم که روز سه شنبه ۱۱ آبان برای پنجمین بار طی سه هفته گذشته، جهت اجرای حکم به سلول‌ انفرادی زندان رجایی شهر منتقل شده بود، متوقف شد.‌

آرمان عبدالعالی به اتهام ارتکاب به قتل در سال ۱۳۹۲ در سن ۱۷ سالگی، به اعدام محکوم شده است. بر اساس اطلاعات موجود، آرمان عبدالعالی پس از ناپدید شدن دختری به نام غزاله در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۲ بازداشت شد. او که در زمان وقوع جرم انتسابی ۱۷ ساله بود، در دادگاه گفت که پس از دستگیری به مدت ۸۵ روز در سلول انفرادی تحت شکنجه قرار داشت تا علیه خود اعتراف کند.

  • بی‌خبری از سرنوشت دو شهروند کرد پس از بازداشت

شبکه حقوق بشر کردستان از تداوم بی‌خبری از وضعیت محمد خالدی و فرزند ۱۶ساله‌ او احمد، پس از بازداشت توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خبر داد و نوشت این دو همچنان از حق داشتن ملاقات و تماس با اعضای خانواده خود محروم هستند.

بنا بر این گزارش،‌ محمد خالدی و فرزند او، اواسط مهر ماه سال جاری با یورش نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به روستای «سگریک» چالدران در استان آذربایجان غربی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

شبکه حقوق بشر کردستان همچنین با اشاره به اینکه دختر آقای خالدی چند سال قبل به یکی از احزاب اپوزیسیون کرد پیوسته است، نوشت که در این مدت اعضای این خانواده از سوی نهادهای امنیتی برای بازگرداندن فرزندشان تحت فشار بوده‌اند.

  • تهدید یک زندانی سیاسی در زندان اوین

کیوان صمیمی، روزنامه نگار زندانی در زندان اوین، با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود از تهدید ابوالفضل غسالی، زندانی سیاسی و فعال کارگری، خبر داد و نوشت، یک مسئول امنیتی بند ۲۰۹ به صورت تلفنی او را به «بازجویی مجدد» و اعزام به بند مذکور تهدید کرده است.

آقای صمیمی دلیل این تهدید را ذکر نام این فعال کارگری در بیانیه‌های صادر شده عنوان کرده و نوشته است که مامور وزارت اطلاعات اصرار داشته ابوالفضل غسالی از کیوان صمیمی به دلیل تنظیم بیانیه‌های جمعی نیز شکایت کند، اما آقای غسالی با این درخواست مخالفت کرده است.

XS
SM
MD
LG