لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

تایید احکام زندان طولانی‌مدت علی یونسی و امیرحسین مرادی


علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

احکام زندان علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی نخبه زندانی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

مصطفی نیلی٬ وکیل مدافع این دو دانشجو٬ با اعلام این خبر روز دوشنبه ۱۶ خرداد به وب‌سایت خبری-تحلیلی امتداد گفت: «یکی از مهم‌ترین بحث‌ها، ایراد شکلی درباره تغییر عنوان اتهامی است که قواعد شکلی قانون آئین دادرسی کیفری در دادگاه بدوی رعایت نشده بود. با این حال، دادگاه تجدیدنظر به این موضوع نیز توجه نکرده و رای را عینا مورد تائید قرار داد.»

او تاکید کرد که اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور را پیگیری خواهد کرد.

مصطفی نیلی همچنین با اشاره به اینکه این دو دانشجو از بیش از دو سال پیش در بند امنیتی ۲۰۹ نگهداری می‌شوند، ابراز امیدواری کرد که با توجه به صدور رای قطعی٬ دو موکلش به بند عمومی منتقل شوند.

علی یونسی و امیرحسین مرادی اوایل اردیبهشت‌ امسال در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم هر یک به ۱۶ سال حبس محکوم شده بودند.

بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی (تجمیع احکام) ۱۰ سال از این حکم برای هر یک از این دو دانشجو قابل اجراست.

قوه قضائیه اتهام‌های این دو را «تخریب و ایجاد حریق»٬ «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان کرده است.

خانواده این دو دانشجو بارها این اتهام‌ها را رد کرده و آنها را «بی‌اساس» نامیده‌اند.

همزمان با صدور این حکم در دادگاه بدوی، مصطفی نیلی٬ وکیل این دو دانشجو، در مصاحبه با وب‌سایت امتداد اعلام کرد که «علی یونسی و امیرحسین مرادی ۵۰ روز بدون دسترسی به وکیل و محروم از ملاقات با خانواده در سلول انفرادی محبوس بودند و در این شرایط غیر قانونی از آنان اقرار گرفته شده و دادگاه بر اساس این اقرارها، رای خود را صادر کرده است.»

این نخستین بار نیست که حرف از گرفتن اعتراف‌های اجباری به میان می‌آید. در شرایطی که فرد زندانی در سلول انفرادی محبوس است، تحت فشارهای جسمی و روحی قرار دارد و هیچ نهادی بر وضعیت فرد بازداشت‌شده نظارتی ندارد. مصطفی نیلی دو ماه پیش نیز ادامه بازداشت این دو دانشجو را «غیرقانونی» خوانده و گفته بود که دو موکلش باید با قرار وثیقه آزاد شوند.

علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر و برنده مدال‌ طلای المپیاد نجوم در سال ۹۶ و امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم سال ۹۶ روز ۲۲ فروردین سال ۱۳۹۹ توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند و از آن زمان در زندان اوین به سر می‌برند.

طی بیش از دو سالی که از بازداشت این دو دانشجومی‌گذرد، توفان‌های توییتری و کارزارهای متعددی برای آزادی‌ آنها در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است.

شماری از برندگان جایزه نوبل و محققان دانشگاهی نیز دی‌ماه گذشته در نامه‌ای خطاب به دبیرکل و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری علی یونسی و امیرحسین مرادی شدند.

جمع زیادی از اساتید دانشگاه، هنرمندان و نهادهای حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین‌الملل نیز بارها خواستار آزادی‌ این دو دانشجو شده‌اند.

XS
SM
MD
LG