لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۳

رضا یونسی: جلسه دوم دادگاه دو دانشجو نخبه زندانی هفته آینده برگزار می‌شود


علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

برادر علی یونسی، دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف که از اواخر فروردین ماه سال گذشته به همراه امیرحسین مرادی در بازداشت به‌سر می‌برد، در گفتگو با صدای آمریکا از نامشخص بودن وضعیت پرونده این دو دانشجوی زندانی خبر داد و گفت هفته آینده جلسه دوم دادگاه آنها برگزار خواهد شد.

رضا یونسی روز چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه، با اشاره به نامشخص بودن وضعیت پرونده قضایی این دو دانشجوی نخبه، گفت گروهی از مسئولان همچون هیئت مدیره دانشگاه صنعتی شریف، رئیس پیشین و فعلی این دانشگاه پیگیر پرونده و آزادی این دو دانشجوی زندانی‌اند و نظر مثبتی نسبت به وضعیت پرونده دارند، اما مشخص نیست که این موضوع در روند پرونده تاثیر مثبت خواهد داشت یا نه.

وی در ادامه افزود،‌ امیرحسین مرادی و علی یونسی کماکان در سلول‌های انفرادی زندان اوین نگهداری می‌شوند و تغییر خاصی در وضعیت آنها ایجاد نشده است.

روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه شش تن از برندگان جایزه نوبل از جمله پروفسور بری بریش برنده نوبل فیزیک سال ٢٠١٧، و پروفسور رندی شکمن برنده نوبل پزشکی سال ٢٠١٣ به همراه ۱۰ تن از محققان دانشگاهی، در نامه‌ای مشترک‌ خطاب به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، و میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان، خواستار آزادی فوری امیرحسین مرادی و علی یونسی شدند.

رضا یونسی با اشاره به این نامه گفت، سخت است که بگوییم این‌گونه نا‌مه‌ها تاثیری بر روند پرونده خواهد گذاشت یا نه، اما امید خانواده‌ها و وکلای پرونده این است که افرادی باشند که به این‌ نامه‌ها و درخواست‌ها گوش دهند.

آقای یونسی در ادامه گفتگوی خود با صدای آمریکا،‌ در رابطه با روند دادرسی پرونده این دو دانشجوی زندانی گفت،‌ جلسه دوم دادگاه این دو دانشجوی زندانی قرار است روز سه‌شنبه ۵ بهمن ماه برگزار شود و هنوز مشخص نیست ویدئو «اعتراف اجباری» منتسب به علی یونسی و امیرحسین مرادی که اواسط آذر ماه سال جاری توسط نیروهای سایبری جمهوری اسلامی منتشر شد، بر قاضی پرونده اثر خواهد گذاشت یا نه.

رضا یونسی گفت مشخص است این ویدئو از طرف نیروهای امنیتی منتشر شده است.

اواسط آذر ماه سال جاری انتشار فیلم تبلیغاتی «اعترافات اجباری» علی یونسی و امیرحسین مرادی توسط نیروهای سایبری جمهوری اسلامی، از جمله یک خبرنگار وابسته به خبرگزاری فارس در شبکه‌های اجتماعی، واکنش فعالان و برخی نهادهای حقوق بشری را به همراه داشت.

خبرنگار خبرگزاری فارس این ویدئو تبلیغاتی را در واکنش به اظهارات دبیر انجمن اسلامی شریف منتشر کرد که روز ۱۶ آذرماه در دانشگاه صنعتی شریف با اشاره بازداشت امیرحسین مرادی و علی یونسی به ابراهیم رئیسی گفت برای دانشجویان پرونده‌سازی می‌شود.

سازمان عفو بین الملل انتشار این فیلم تبلیغاتی از سوی «افرادی که در رسانه‌های دولتی وابسته به سپاه پاسداران کار می‌کنند» را نقض حقوق این دو دانشجوی زندانی برای دادرسی عادلانه دانست و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها شد.

علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر، برنده مدال نقره المپیاد نجوم سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶، و امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶،‌ روز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و همراه با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG