لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

انتقاد عفو بین‌الملل از انتشار فیلم تبلیغاتی «اعترافات اجباری» علی یونسی و امیرحسین مرادی


علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

سازمان عفو بین‌الملل در رشته‌ توییتی انتشار فیلم تبلیغاتی «اعترافات اجباری» علی یونسی و امیرحسین مرادی از سوی «افرادی که در رسانه‌های دولتی وابسته به سپاه پاسداران کار می‌کنند» را نقض حق آنها برای دادرسی عادلانه دانست و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این دو دانشجوی نخبه شد.

علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر، برنده مدال نقره المپیاد نجوم سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶، و امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶،‌ روز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و همراه با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت شدند.

اتهام این دو «افساد فی الارض» اعلام شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در رشته توئیت خود نوشته است: «مأموران وزارت اطلاعات علی یونسی و امیرحسین مرادی را به طرز وحشیانه‌ای مورد ضرب و شتم قرار دادند و بر خلاف قانون منع مطلق شکنجه و بدرفتاری، آنها را برای گرفتن اعترافات اجباری مدتی طولانی‌ در سلول انفرادی و در شرایط سخت نگه داشتند.»

این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر افزود، هفدهم آذر «افرادی که در رسانه‌های دولتی وابسته به سپاه پاسداران کار می‌کنند، با انتشار فیلم تبلیغاتی اعترافات اجباری علی یونسی و امیرحسین مرادی، حق آنها را برای دادرسی عادلانه نقض کردند.»

عفو بین‌الملل بار دیگر از مقامات ایرانی خواست «فورا و بدون قید و شرط» علی یونسی و امیرحسین مرادی را که «به ناحق در بند ۲۰۹ زندان اوین بازداشت هستند» آزاد کند.

واکنش عفو بین‌الملل به یک کلیپ تبلیغاتی یک‌دقیقه‌ای «اعترافات اجباری» است که نیروهای سایبری جمهوری اسلامی، از جمله یک خبرنگار وابسته به خبرگزاری فارس، آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

خبرنگار خبرگزاری فارس این ویدئوی تبلیغاتی را در واکنش به اظهارات دبیر انجمن اسلامی شریف منتشر کرد که روز ۱۶ آذر در دانشگاه صنعتی شریف با اشاره بازداشت امیرحسین مرادی و علی یونسی به ابراهیم رئیسی گفت برای دانشجویان پرونده‌سازی می‌شود.

رضا یونسی، برادر علی یونسی نیز در واکنش به انتشار این ویدئوی کوتاه تبلیغاتی، خطاب به مقامات امنیتی جمهوری اسلامی در توییتی نوشت: «با نزدیک به دو سال بازداشت "موقت"، ۵۹ روز انفرادی با شکنجه‌های روحی و جسمی و عدم دسترسی به وکیل برای یک سال، گرفتن اعتراف اجباری و کارگردانی‌شده از دو جوان بیست ساله، سندی بر اثبات اتهامی نیست. فقط سابقه "درخشان"‌تان در پرونده‌سازى جعلى را تاييد می‌كند.»

عفو بین‌الملل روز دوشنبه دوم آذر ماه در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از این که علی یونسی و امیرحسین مرادی در خطر محکوم شدن «در یک محاکمه به شدت ناعادلانه» قرار دارند، نوشت اتهامات وارد شده به آنها مجازات اعدام به همراه دارد.

XS
SM
MD
LG