لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

حقوق شهروندی | هشدار یک نهاد حقوق بشری نسبت به «صدور احکام سنگین» علیه دو دانشجو نخبه


علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های حقوق بشری حاکی از هشدار یک نهاد حقوق بشری نسبت به صدور احکام سنگین علیه علی یونسی و امیرحسین مرادی، آزادی موقت آرش کیخسروی وکیل دادگستری از زندان، و به تعویق افتادن حکم اعدام یک کودک مجرم زندانی در ایران است.

هشدار نسبت به صدور احکم سنگین علیه علی یونسی و امیرحسین مرادی

پس از انتشار «اعترافات اجباری» علی یونسی و امیرحسین مرادی از سوی رسانه‌های جمهوری اسلامی طی روزهای گذشته، سازمان حقوق بشر ایران بار دیگر از احتمال صدور احکام سنگین برای این دو دانشجو نخبه ایرانی ابراز نگرانی کرد و مدیر این نهاد حقوق بشری پخش این اعترافات اجباری، بدون آنکه حکمی صادر شده باشد را «نقض مسلم حق دادرسی عادلانه» این زندانیان سیاسی توصیف کرد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید این اعترافات اجباری تحت «فشار و شکنجه» اخذ شده است. وی در ادامه افزود، این اعترافات که فاقد هرگونه اعتبار قانونی است، «صرفا به منظور آماده‌سازی افکار عمومی برای احکام سنگین احتمالی علیه این دو دانشجو پخش می‌شوند.»

مدیر این نهاد حقوق بشری همچنین خواستار واکنش به موقع و مناسب جامعه جهانی نسبت به وضعیت این دو دانشجو زندانی شد و از جامعه جهانی خواست، در گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی، زمینه دسترسی علی یونسی و امیرحسین مرادی را به دادرسی عادلانه فراهم کنند.

علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر، برنده مدال نقره المپیاد نجوم سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶، و امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶،‌ روز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و همراه با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت شدند.

آرش کیخسروی پس از ۴ ماه بازداشت آزاد شد

آرش کیخسروی،‌ وکیل دادگستری در ایران پس از چهار ماه بازداشت روز شنبه ۴ دی‌ماه با تودیع وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

علی مجتهدزاده با انتشار تصویری از آرش کیخسروی پس از آزادی از زندان و با اشاره به آزادی موقت او و مصطفی نیلی طی روزهای گذشته نوشت،‌ خبر آزادی این دو وکیل دادگستری «خبری بسيار مسرت بخش بود اما ای کاش از مهدی محمودیان هم‌خبر خوشی ميرسيد تا شاديمان کامل ميشد.»

این خبر در حالی منتشر می‌شود که مهدی محمودیان که در تاریخ ۲۳ شهریورماه به همراهاین وکیل دادگستری، مصطفی نیلی،‌ محمدرضا فقیهی و مریم افرافراز بازداشت شده‌ است، کماکان در زندان به‌سر می‌برد.

اجرای حکم اعدام حسین شهبازی به تعویق افتاد

پس از انتشار خبر انتقال ناگهانی حسین شهبازی، کودک مجرم زندانی به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام توسط سازمان عفو بین‌الملل و فراخوانده شدن خانواده او برای آخرین ملاقات، سازمان حقوق بشر ایران از تعویق حکم اعدام این کودک مجرم زندانی به مدت ۱۰ روز خبر داد.

سازمان حقوق بشر ایران روز شنبه ۴ دی‌ماه با اشاره به اینکه مسئولان به خانواده حسین شهبازی اطلاع داده‌اند که اجرای حکم اعدام وی به مدت ۱۰ روز به تعویق افتاده است، به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «وکیل پرونده تقاضای ماده ۴۷۷ داده و به دنبال لغو حکم اعدام است.»

حسین شهبازی جوان ۲۰ ساله‌ای که در خطر قریب‌الوقوع اجرای حکم اعدام است، سه سال پیش در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۷ در حالی که ۱۷ سال داشت به اتهام قتل در یک نزاع دست‌جمعی‌ بازداشت شد و به گفته سازمان عفو بین‌الملل «نهایتا در ۲۳ دی ۱۳۹۸ در پی محاکمه‌ای شدیدا غیرمنصفانه توسط شعبه ۳ دادگاه کیفری یک استان فارس به مرگ محکوم شد» و این حکم در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ به تأیید دیوان عالی کشور رسید.

XS
SM
MD
LG