لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

تأیید صدور احکام ۱۶ سال حبس دو دانشجوی نخبه در دادگاه بدوی؛ قوه قضائیه: به قطعیت نرسیده است


علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

سخنگوی قوه قضاییه ایران ضمن تایید صدور احکام زندان طویل المدت برای دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف، بدون نام بردن از علی یونسی و امیرحسین مرادی گفت که اتهام «افساد فی‌الارض» آنها احراز نشده است.

علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر و برنده مدال‌ نقره المپیاد نجوم سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶، و امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶،‌ بیست‌ودوم فروردین ۱۳۹۹ توسط نیروهای لباس شخصی بدون ارائه حکم و همراه با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت شدند و بیش از دو سال است در زندان به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، ذبیح‌الله خداییان روز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد که این دو دانشجوی زندانی هر یک به اتهام «تخریب و ایجاد حریق» به «۱۰ سال»، به اتهام «اجتماع و تبانی و همکاری با گروهک‌های معاند نظام» به «پنج سال» و به «جرم فعالیت تبلیغی علیه نظام» نیز به «یک سال» زندان محکوم شدند.

به گفته خداییان، این حکم در دادگاه بدوی صادر شده و هنوز به قطعیت نرسیده است، اما از مجموع ۱۶ سال حبس هر یک از آنها بیشترین مجازات، یعنی ۱۰ سال زندان قابل اجرا است.

جلسه نخست دادگاه رسیدگی به اتهامات علی یونسی و امیرحسین مرادی ۱۲ تیر و جلسه دوم پنجم بهمن ۱۴۰۰ برگزار شد. اما این پرونده با وجود برخی نقایص، به دادسرا بازگردانده شده بود. آخرین جلسه دادگاه ۲۸ فروردین در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

در آذر سال گذشته فیلم تبلیغاتی «اعترافات اجباری» این دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف از سوی نیروهای سایبری جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که واکنش فعالان و برخی نهادهای حقوق بشری را به همراه داشت.

از جمله، شماری از برندگان جایزه نوبل و محققان دانشگاهی در نامه‌ای مشترک‌ خطاب به دبیرکل و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری آنها شدند.

XS
SM
MD
LG