لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

اسماعیل کوثری برای وزارت علوم پیشنهاد کرد؛ عارف یا صالحی


در حالیکه به نظر می‌رسد دولت حسن روحانی، برای اخذ رای اعتماد برای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به عنوان وزیر علوم پیشنهادی، همه تلاش خود را به کار گرفته است، گزارش‌ها حاکی از تدارک وسیع مخالفان گزینه دولت برای جلب حداکثر رای منفی علیه گزینه پیشنهادی است.

خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که مخالفان گزینه حسن روحانی برای وزارت علوم، قصد دارند با نمایش فیلمی در روز رای گیری درباره دانش آشتیانی، دلیل محکمی برای رای ندادن به او ارائه کنند. این درحالیست که خبرگزاری ایلنا گزارش داده است که تاریخ فیلم‌ها و فایل‌های صوتی که از دانش آشتیانی به دست نمایندگان رسیده است، دستکاری شده است. این خبرگزاری منبع اطلاعات خود را اعلام نکرده اما اضافه کرده است که نمایندگان مخالف، تاریخ فیلم‌ها و فایل‌های صوتی را به بعد از انتخابات سال ۸۸ تغییر داده‌اند تا جلساتی که پیش از انتخابات در دفتر دانش آشتیانی برگزار شده است را به بعد از انتخابات ۸۸ و اعتراضات آن ربط دهند.

پیش از این، محمد رضا تابش، نماینده مجلس ایران به روزنامه شرق گفته بود که افرادی از بدنه وزرات اطلاعات، مدارکی علیه گزینه‌های پیشنهادی رئیس جمهوری برای وزارت علوم را به نمایندگان تحویل می‌دهند و نمایندگان با استفاده از این اطلاعات، علیه گزینه پیشنهادی وزارت، تبلیغ می‌کنند.

این گفته‌های تابش را علی مطهری، دیگر نماینده مجلس نیز تایید کرد. مطهری روز دوشنبه به ایسنا گفت که مخالفت‌ها علیه دانش‌ آشتیانی سازمان یافته است. او اضافه کرد: «معمولا دستگاه‌های اطلاعاتی اسناد و مدارکی را در اختیار برخی نمایندگان قرار می‌دهند.»

نمایندگان مجلس ایران رضا فرجی دانا وزیر علوم پیشین را استیضاح کردند و به محمود نیلی احمد آبادی نیز رای اعتماد ندادند. مهمترین دلیل نمایندگان مجلس با گزینه‌های پیشنهادی دولت برای وزارت علوم، نقش آنان در انتخابات سال ۸۸ و حوادث پس از آن است. به نظر می‌رسد نمایندگان قصد دارند در جلسه رای اعتماد دانش آشتیانی که قرار است روز سه‌شنبه برگزار شود، به همین دلیل با وزارت او مخالفت کنند.

روحانی عارف یا صالحی را معرفی کند

روزنامه ایران که نقطه نظرات دولت را منعکس می‌کند، تمام صفحه اول خود را به موضوع معرفی فخرالدین احمدی دانش آشتیانی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اختصاص داد. همزمان گزارش شد که آقای دانش آشتیانی رایزنی خود را با فراکسیون‌های مجلس ایران دنبال می‌کند. این در حالیست که اسماعیل کوثری، نماینده با نفوذ مجلس ایران به خبرآنلاین گفت که می‌داند دانش آشتیانی رای نمی‌آورد.

کوثری اضافه کرد: «قبول داریم که فضای دولت تغییر کرده، اما در بین اصلاح‌طلبان هم تفاوتهایی هست. یک گروه از اصلاح طلبان تفکرشان وابسته به بیگانه است و اگر هزار نفر از آنها هم معرفی شود از سوی مجلس رد می‌شوند، ولی برخی اصلاح‌طلبان تمام هم و غمشان نظام، انقلاب و پیشرفت کشور است مثل آقای عارف یا صالحی.»

به نظر می‌رسد این نماینده مجلس تلویحا گزینه‌هایی نظیر محمد رضا عارف، معاون اول کابینه محمد خاتمی یا علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی را برای وزارت علوم به حسن روحانی پیشنهاد می‌دهد.

پیش از این، علی مطهری به روزنامه اعتماد گفته بود که برخی از نمایندگان متوجه نیستند که فضای دولت تغییر کرده است. مطهری گفته بود: «عده‌ای در مجلس می‌گویند آن کسی که ما می‌گوییم باید وزیر شود و دانشگاه‌ها باید در اختیار ما باشد. اینها خیال کرده‌اند آقای جلیلی در سال ٩٢ پیروز شده است. باید بپذیریم که مردم به گفتمان دیگری رأی دادند.»

XS
SM
MD
LG